Веселяка от Лестър е на финал в Хайкоу

Световният номер 2 Марк Селби се класира за финала на ранкинг турнира по снукър World Open в Хайкоу, Китай, след като в 1/2-финалната фаза победи с 6:4 фрейма Марко Фу. Така Веселяка от Лестър ще се изправи в битка за титлата в неделя срещу спечелилия другия сблъсък от 1/2-финалите между защитаващия титлата си Марк Алън и световния шампион от 2005 година Шон Мърфи. Освен трофея в изданието победителят ще си заслужи и чек за 85 000 паунда.

Селби преследва своята четвърта ранкинг титла в кариерата и първа от Шампионата на Обединеното кралство през 2012 година. По-рано през сезона 30-годишният англичанин триумфира в надпреварата от Европейския тур в Антверпен, но така или иначе в тазгодишната му кампания липсва купа от най-високата категория на ранкинг системата. Припомняме, че Селби бе финалист на UK Championship и ”Мастърс”-а през този сезон, но не успя да стигне до победата в нито един от двамата случая.

Бившият номер 1 в света започна уверено срещата срещу Фу и поведе след брейк от 74 точки. Без особено силни точкови серии Селби имаше аванс на почивката от 4:0 и сякаш успехът му в мача бе близо. Седмият в световната ранглиста Фу обаче се мобилизира и намали изоставането си на 1:4 след серия от 70 точки в петата партия. Шестата част отново бе за Веселяка от Лестър, но след това имаше два фрейма, които Фу успя да измъкне след най-добра серия от 50 точки – 3:5.

Във фрейм номер 9 представителят на Хонконг реализира и сенчъри брейк – от 104 точки, с което на практика възвърна надеждите си за обрат в двубоя.  Фу направи серия от 47 точки в десетата партия, но това не бе достатъчно, за да стигне до равенството и до пълния формат на срещата. Селби се прояви с непретенциозни 31 и 30 точки, с което си осигури и победата в мача с 6:4.