Байерн не допусна изненада срещу Арсенал и е на 1/4-финал (видео)

Носителят на трофея в Шампионската лига Байерн не допусна изненада срещу лондонския Арсенал и се класира на 1/4-финалите на надпреварата. Двата тима изиграха предпазливо първо полувреме в Мюнхен, но след трилър във втората част в крайна сметка завършиха 1:1. Така с общ резултат 3:1 баварският колос продължи напред.
Резултатът беше открит от Бастиан Швайнщайгер в 54-ата минута, но само 120 секунди по-късно Лукас Подолски изравни. В края на мача Томас Мюлер изпусна дузпа за Байерн, но грешката му не се оказа фатална.
Въпреки негативния резултат от първия мач, "артилеристите" таяха определени надежди, които се уповаваха на победата им над Байерн на "Алианц Арена" през миналия сезон, но този път германците не позволиха да се стигне до такава драма.

Двубоят започна отлично за домакините, които установиха териториален превес.
Първата опасност пред вратата на гостите беше още във втората минута. Косиелни фаулира Манджукич на границата на наказателното поле и баварците получиха право да изпълнят свободен удар. Тиаго центрира, Мертезакер скочи за топката, но Саня изчисти.

Минута по-късно Бастиан Швайнщайгер отправи и първия удар в очертанията на вратата, но Фабиански се справи. Байерн се задържа трайно в половината на Арсенал в първине минути, като гостите рядко минаваха центъра.
В 10-ата минута Арсенал организира бърза атака отдясно, при което Данте фаулира Окслейд-Чембърлейн и получи жълт картон, който го извади от игра за следващия мач на Байерн в Шампионската лига.

Баварците продължиха да доминират териториално, като притежанието на топката в тяхна полза в първия четвърт час игра достигна смазващите 70%.
В 15-ата минута пред вратата на Фабиански се получи голямо меле след атака отдясно с участието на Лаам и Робен, но реферът свири засада.

Отговорът на Арсенал беше светкавичен. Лукас Подолски мощно проби отляво, като при атаката неволно удари в лицето Хави Мартинес. Топката беше избита в ъглов удар, изпълнен от Касорла, но Мануел Нойер я улови.
Още в следващата атака Байерн можеше да открие. Рибери нахлу в наказателното поле, потърси Робен, но холандецът не успя да насочи топката във вратата.

В 22-ата минута със страхотен пас Тиаго изведе Алаба по левия фланг, но баварците не успяха да се възползват. В 26-ата минута Робен центрира от свободен удар, Хави Мартинес засече топката в мрежата, но реферът отмени гола, тъй като испанецът се намираше в засада.

В 29-ата минута Арсенал стигна до добра възможност, след като беше отсъден пряк свободен удар фронтално на вратата за нарушение срещу Окслейд-Чембърлейн, който преди това премина половината терен с впечатляващ дрибъл. Касорла стреля, но топката се отклони в стената и излезе в ъглов удар. След неговото изпълнение се стигна и до първия удар на Арсенал в очертанията на вратата, който беше отправен от Оливие Жиру с глава.

След тази опасност напрежението се пренесе пред вратата на Арсенал. Алаба, Робен и Манджукич пробваха късмета си, но без успех.

Полувремето вървеше към своя край, когато Марио Гьотце изтръгна дълбока въздишка от трибуните. Бившият играч на Борусия (Дортмунд) отправи мощен удар към вратата, но Фабиански спаси. В крайна сметка двата отбора се оттеглиха на почивка без да си отбележат гол, което означаваше, че през втората част гостите от Лондон ще заиграят много по-агресивно.

Арсен Венгер извърши и първата си смяна на почивката. На мястото на Месут Йозил в игра се появи Томаш Росицки. Промяната в настройката за игра си пролича от първата минута. Артилеристите започнаха да действат по-агресивно, играта стана и по-твърда. В 51-ата минута Ариен Робен претендираше за дузпа, но съдията му даде знак да се изправи.

В 54-ата минута Франк Рибери проби по левия фланг, нахлу в наказателното поле и намери Бастиан Швайнщайгер, който от точката за изпълнение на дузпа не сгреши и направи задачата пред Арсенал непосилна. Само минута по-късно Лукас Подолски изравни. Преди това обаче имаше съмнение, че той си послужил с нарушение при отнемането на топката от Филип Лаам.

След бързата размяна на голове оборотите в мача се вдигнаха неимоверно. Опасностите пред двете врати се редуваха една след друга, а стражът на Арсенал Фабиански на два пъти спаси мрежата си от попадение след удари на Кроос и Манджукич.

Поучени от миналогодишния опит, баварците притъпиха атаките на Арсенал и сами започнаха да търсят втори гол. В  75-ата минута Ариен Робен пробва да се разпише, но Фабиански улови.
В 78-ата минута Хави Мартинес извърши нарушение срещу Подолски, който беше тръгнал на бърза контраатака и притъпи устрема на Арсенал. Минута по-късно Подолски се пребори за една топка в наказателното поле, успя да центрира, но Жиру се размина с топката.

Резервата Серж Гнабри пробва да порази вратата на Байерн, но изстрелът му мина над гредата. В 90-ата минута всичко беше на път да свърши, след като реферът отсъди дузпа за нарушение на Косиелни срещу Робен. Мюлер стреля, Фабиански блокира, а топката се завъртя коварно по голлинията, преди Фабиански да я улови. Последваха силни минути за Арсенал, като на два пъти Жиру се оказваше на добра позиция. Хаотичният натиск на Арсенал не даде резултат и в крайна сметка двубоят завърши без победител, а напред продължава Байерн. Баварците ще научат името на следващия си съперник на 21 март, когато ще бъде изтеглен жребия за 1/4-финалите.

Байерн - Арсенал 1:1
1:0 - Швайнщайгер (54)
1:1 - Подолски (56)

Байерн (4-2-3-1): Нойер, Лаам, Мартинес, Данте, Алаба, Швайнщайгер, Тиаго, Робен, Гьотце (60-Кроос), Рибери (84-Мюлер), Манджукич.

Арсенал (4-2-3-1): Фабиански, Саня, Мертезакер, Косиелни, Вермален, Артета (76-Гнабри), Окслейд-Чембърлейн (83-Фламини), Касорла, Йозил (46-Росицки), Подолски, Жиру.