Надал и Мъри се измъчиха, Федерер убедителен в Индиън Уелс

Поставеният под номер 1 в основната схема Рафаел Надал започна с победа участието си на турнира в Индиън Уелс. Испанецът, който защитава титлата си в надпреварата, се наложи с 2:6, 6:4, 7:5 срещу представителя на Чехия Радек Щепанек. Носителят на рекордните 17 титли от Големия шлем Роджър Федерер (Швейцария) се справи в два сета срещу Пол-Анри Матийо, а Анди Мъри се поизмъчи срещу Лукаш Росол, но все пак го отстрани след сет пасив за 4:6, 6:3, 6:2. Победата на шотланеца влиза в историята под номер 300 в кариерата му на твърда настилка.

Двубоят не започна по най-добрия начин за 27-годишния Надал, който загуби откриващата част с 2:6. Във втория сет обаче той установи контрол и един пробив се оказа достатъчен, за да изравни резултата - 1:1 сета. В третата част световният номер 1 стартира отново с пробив, но опитният Щепанек го върна веднага. Рафа отрази три брейкпойнта в шестия гейм, след което реализира решаващия пробив в 11-ия гейм. След битка, продължила 2 часа и 24 минути, Надал заслужи мястото си в третия кръг на турнира. Там негов съперник ще бъде Александър Долгополов (Украйна), който надделя със 7:6(3), 6:4 срещу Тим Смичек (САЩ). И докато Краля на клея осртави в статистиката само 2 аса и 8 двойни грешки, то чешкият му съперник се отчете с 12 директни точки от сервис и 5 двойни грешки.

Труден двубой имаше и Мъри. Той престоя на корта час и 45 минути при успеха срещу 47-ия в света Росол. Шотландецът, който е финалист от надпреварата през 2009 година, завърши срещата с 4 аса и 1 двойна грешка. "Усетих, че имам някакъв нормален ритъм на играта едва в средата на втория сет. Обикновено имам леки затруднения в началото на този турнир. Допуснах три поредни пробива в края на първия и началото на втория сет. Важното беше, че не се отказах и все пак успях да стигна до победата", коментира петият в схемата Мъри след срещата.

Без проблеми мястото си в третия кръг си осигури Федерер, който победи с 6:2, 7:6(5) Пол-Анри Матийо. Швейцарецът, който има четири титли от изданието, ще мери сили в следващата фаза срещу Дмитрий Турсунов. Руснакът се наложи със 7:6(4), 6:4 срещу Хуан Монако. За третия кръг се класираха Кевин Андерсън и Томи Хаас. Южноафриканецът се справи с Лейтън Хюит със 7:6(5), 6:4 след час и 49 мунити игра, докато 11-ият в схемата Хаас записа успех срeщу Жереми Шарди с 6:3, 6:4.

Поставеният под номер 14 Михаил Южни се отказа от надпреварата заради контузия на гърба.