СДВР с извънреден брифинг дали ще бъдат допуснати фенове на Левски за дербито с ЦСКА-София

Барса шампион! (видео + галерия)

Отборът на Барселона спечели 23-ата си шампионска титла в Испания след победа с 1:0 като гост над миналогодишния първенец Атлетико Мадрид в среща от предпоследния кръг в Ла Лига, играна на "Висенте Калдерон". Преди последните срещи идния уикенд каталунците са недостижими на върха с четири точки преднина пред Реал Мадрид. Единствения гол в двубоя днес отбеляза Лионел Меси в 65-ата минута. След седмица Барселона има протоколен мач с Депортиво Ла Коруня, а двете съботи след това ще са два финала съответно за Купата на краля и Шампионската лига.

Луис Енрике остави Луис Суарес извън групата, а неговото място в титулярния състав беше заето от Педро Родригес, който си партнираше с Лионел Меси и Неймар. Жерард Пике и Хавиер Масчерано традиционно оформиха централната защитна двойка. Диего Симеоне разчиташе на Фернандо Торес и Антоан Гризман в нападение. На мястото на Жоао Миранда в отбранителния вал на "червено-белите" влезе Хосе Мария Хименес.

Aтлетико - Барселона След три-четири спокойни минути домакините натиснаха своя съперник и закръжиха около гола. В седмата минута Жорди Алба сложи крак на топката при опасно включване на Гризман. "Лос колчонерос" изпълниха три корнера до деветата минута. При втория, в осмата минута, Гризман скочи на първата греда и насочи топката в горния далечен ъгъл, ала Клаудио Браво блесна със страхотно избиване.

Aтлетико - Барселона В 12-ата "лос блаугранас", облечени в резервните си екипи, изградиха прекрасна бърза акция: Неймар получи отляво, той асистира към Меси, след чийто удар топката беше лесно хваната от Ян Облак. Минута по-късно защитата на столичани отново беше поставена под сериозно изпитание. Меси се измъкна и стреля в глава, но словенският вратар беше избрал точна позиция.

Aтлетико - Барселона В 20-ата нападението на каталунците придоби още по-бързи обороти, пасът не беше достатъчно добър за Педро, но акцията продължи, топката беше центрирана към Лео, който стреля с глава с плонж и поиска дузпа. Топката може би се отби в ръката на Хуанфран - реферът Ундиано Майенко не видя престъпване на правилата. В 33-ата минута Даниел Алвеш падна в наказателното поле, но реферът прецени, че нарушението е извън наказателното поле. Меси предпочете шут вместо центриране - над вратата.

Aтлетико - Барселона В 39-ата Педро опита красиво изпълнение от задна ножица, но уцели топката след пас на Алвеш. В 41-ата Педрито се измъкна от засадата, върна топката назад, създаде суматоха, но никой не стреля. В 45-ата Алвеш опита изненадващ шут от почти 30 метра, топката влизаше до напречната греда, но Облак протегна ръка и изби. Като цяло във втората част на полувремето момчетата на Лучо създадоха повече положения пред вратата на Атлети.

Aтлетико - Барселона - 0:1 След почивката каталунците набързо изпълниха два корнера без особен успех. В 49-ата минута топката беше отклонена от Пике след шут на Гризман. Съдията обаче отсъди аут. Три по-късно Диего Годин стреля с глава след корнер - на метър над гредата. При бързо изпълнен фал Торес се озова на стрелкова позиция, шутира към близкия ъгъл, където Браво не потрепна и улови.

Aтлетико - Барселона - 0:1 В 65-ата минута отново геният на Лео Меси взе връх и откри резултата. Аржентинецът разигра двойно подаване с Педро в наказателното поле и стреля през трима, насочвайки кълбото в далечния долен ъгъл - 0:1 и негов гол номер 41 в Ла Лига. Последваха два пропуска на Неймар, като вторият беше наистина фрапантен. При скоростно нападение "десетката" сервира брилянтно топката на бразилеца срещу Облак, а Ней не я уцели добре и я прати високо, високо.

Aтлетико - Барселона - 0:1 Барселонци показаха страхотна техника и хладнокръвие при изнасянето на топката в 77-ата минута, а акцията завърши с много хубав изстрел на Педро от дъгата, след който топката облиза гредата. В 87-ата минута Гилерме Сикейра шутира от дистанция, получи се опасен рикошет и топка над гредата. В 90-ата Облак майсторски изби след техничен изстрел на Меси от фал. В добавеното време на двубоя нервите взеха връх и съдията извади няколко картона, сред които и един на героя с номер 10.

Това е седма шампионска титла за каталунците в последните десет години. Барса на Луис Енрике лети и ще се бори за знаменит требъл. Големите препятствия до края на сезона се казват Атлетик Билбао и Ювентус. Атлетико на Симеоне си гарантира почти на сто процента третата позиция в Ла Лига след грешната стъпка на Валенсия.