Архивите на Държавна сигурност говорят за българския спорт

Архивите на Държавна сигурност говорят за българския спорт

На пресконференция в зала 1 на Ректора на Софийския университет "Св. Климент Охридски" бяха представени поредните издания от поредицата "Из архивите на Държавна сигурност" - "ДС и спортът - олимпийското движение", "ДС и спортът - ведомствен, масов, елитен" и "ДС и туризмът". В основата на мероприятието е проектът "Бъдеще за миналото". Организатори на презентацията в Ректората бяха Комисията по досиетата, Историческият факултет на Софийския университет и Министерството на образованието и науката.

"Вече сме издали 25 документални сборника с архивите на Държавна сигурност. Трябва да кажем, че документите, свързани с младежта и спорта са изключително много. Трябва да приковем вниманието на студентите и младите хора към това документално наследство. Сред най-ценните неща от архива са литерните дела. По отношение на спорта са запазени около 90% от литерните дела. Два тома са свързани със спорта, а третият с туризма. Във времето на Студената война, пътуващите хора са били мощно оръжие", заяви Татяна Кирякова от Комисията по досиетата.

"Преди 25 години идва ли някой е мислил, че студенти ще имат достъп до тези документи. Да се надяваме, че в бъдеще ще имаме още информация за близкото минало. В случая работиха 8 от 70 000 студенти", каза Добромир Добрев, който е координатор на студентските практики от МОН.

"Сборникът за олимпийското движение включва документи от 1952 до 1988 г. Става въпрос предимно за Летни олимпийски игри. Има специален раздел, свързан с проблемите със стимулиращите вещества в професионалния спорт. Вторият том съдържа и лични истории. Става дума още за ГТО (б. а. - физкултурен комплекс "Готови за труд и отбрана"), създаването на "Левски-Спартак", военните спортни подразделения, в т. ч. ЦСКА, разбира се, ДОСО (б. а. - "Доброволна организация за съдействие на отбраната), Спартакиади, Универсиади и всякакъв вид спорт, в т. ч. алпинизъм и шахмат. Партньор на процеса бе архивът на МВР. В сборника има специална част за ген. Владимир Стойчев, следен от 1951 до 1960 г. с цел да се докаже, че е френски агент. Има много сведения за Надежда Лекарска, ген. Крум Лекарски, Никола Георгиев. Това реално е БОК от 50-те и 60-те години. Само да кажа, че заради Никола Георгиев оставка подава унгарският президент", сподели съставителят доц. Костадин Грозев.

"Първият футболен документ в архивите на ДС е от октомври 1948 г. Има разнообразни неща, като например става дума за това, че в Локомотив (София) взимат по 1500 лева, докато в Септември при ЦДВ дават костюм за победа. През 70-те години се говори усилено за черни каси в българския футбол, като на заседание през февруари 1985 г. е предложено да се накажат около 500 души, свързани със злоупотреби в българския футбол. Най-споменаваното име в архива на ДС през 80-те години е това на Иван Вуцов. Съществува специална разработка за него, в която се твърди, че заедно с Бора Милутинович е уговорил мача с Мексико на световното първенство през 1986 година", резюмира изследвалият документите спортен журналист Теодор Борисов.

Следвай ни:

Още от Медии

Виж всички