Изравнихме на Латвия след инфарктна победа на Димитър Кузманов

Димитър Кузманов запази живи надеждите на националния отбор на България за победа при гостуването на Латвия от първи кръг на втора Евро-африканска зона в Купа "Дейвис", след като в изключително драматичен двубой успя да преодолее съпротивата на Янис Поджус с 6:4, 3:6, 6:3, 1:6, 12:10 след близо 5 часа изключително здрава битка. По този начин пловдивчанинът изравни резултата за 1:1, след като по-рано днес Александър Лазов отстъпи в три сета на Мартинс Поджус.

Кузманов трябваше да отразява шанс за пробив още в първото си подаване, след като допусна двойна грешка, но все пак съумя да задържи сервис гейма си, а малко по-късно самият той имаше брейкбол, който обаче не успя да реализира. В крайна сметка се стигна до 4-4, когато печеливша къса топка донесе нова възможност пред Мико, който този път не сгреши и затвори откриващата част след 52 минути игра.

Българинът имаше брейкбол и на старта на втория сет, но не успя да възползва от шанса си, малко по-късно допусна пробив и набързо изостана с 1-4. Подзуш дори достигна до няколко възможности за още един пробив, които Мико все пак съумя да неутрализира, но до края на сета така и не навакса пробива си пасив, а латвиецът изравни резултата в отделните части.

В третия сет ролите отново се размениха, като този път Кузманов отрази брейкбол в първия гейм, след което се възползва от собствения си шанс и си осигури предимство от 4-1. Малко по-късно се стигна до маратонски гейм, в който Подзуш имаше шанс да върне пробива, но Мико не позволи това да се случи. Българинът бе напът да сложи край на сета още в осмия гейм, когато достигна до сетбол, но в крайна сметка го направи на собствен сервис гейм по-късно и поведе с 2-1 сета.

И когато по всичко изглеждаше, че Кузманов отново е поел контрола над срещата, той допусна сериозен спад в четвъртата част, в която успя да вземе всичко на всичко само един гейм. Така победителят трябваше да се определи в решаващ пет сет, в който българинът отново повиши нивото си и след ранен пробив набързо поведе с 4-1, Малко по-късно обаче се стигна до брейкбол, при който ударът на латвиеца излезе в аут, но топката бе зачетена за добра и за съжаление рибрейкът бе факт.

Последваха няколко бързи гейма за сервиращите, за да се стигне до 6-6, когато дойде ред на маратонски гейм, в след няколко отлични отигравания латвиецът съумя да достигне до серия от дюсове, но не и до шанс за пробив. Още в следващия гейм Кузманов бе този, който притисна съперника си, като дори имаше и два мачбола, но този път бе ред на Поджус да се измъкне.

При 10-9 българинът получи още три шанса да затвори мача в своя полза, но латвиецът отново намери начин да се измъкне от завързаната ситуация. В крайна сметка се стигна до 11-10, когато три грешки на Поджус означаваха нови три мачпойнта за българина, който при третия си шанс не сгреши и извоюва крайната победа в този петсетов трилър.

В събота ще се изиграе двубоят на двойки между България и Латвия, в който според предварителните заявки Тихомир Грозданов и Илия Кушев ще се изправят срещу Артур Лаздинш и Рудолф Мендиш. Все пак капитаните на двата отбора имат възможност да направят промени преди срещата, която ще започне от 14:00 ч. българско време.