Барса оцеля при обсада, извоюва победа и ще играе финал (видео + галерия)

Отборът на Барселона се класира за финала за Купата на краля след втора победа с 3:1 над Виляреал - този път на негостоприемния "Ел Мадригал". Два гола на Неймар (3 и 88) и едно попадение на Луис Суарес (73) подсигуриха билетите за битката за трофея при общ резултат 6:2 в двете полуфинални срещи. Жонатан дос Сантос даде надежди на публиката с точен изстрел в 39-ата минута. Домакините играха много силно, цял час обсаждаха вратата на своя съперник, но не можаха да вкарат нови голове, а в 65-ата минута бяха обезкуражени след директен червен картон на Томас Пина, който през първото полувреме контузи тежко Серхио Бускетс при друга ситуация. На финала каталунците ще се изправят или срещу Еспаньол, или срещу Атлетик Билбао.

Виляреал - Барселона Наставникът на гостите Луис Енрике не наруши традицията в атака, изкарвайки звездното трио: Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Уругваецът беше застрашен да пропусне финала при жълт картон, както и Хавиер Масчерано, който също излезе като титуляр. И двамата успяха да се опазят и ще се на линия във финалния сблъсък. Мартин Монтоя и Рафиня Алкантара намериха места в стартовите 11. Марселино Гарсия Торал разположи оптималния си състав с набралите скорост Лусиано Вието и Денис Черишев.

Виляреал - Барселона Първата опасност се появи пред вратата на Марк-Андре тер Стеген във втората минута: Хауме Коста центрира отляво, Черишев стреля с глава и топката излезе в аут, като имаше опасност някой друг да засече преди кълбото да напусне очертанията. "Лос блаугранас" нанесоха своя удар при следващата атака. Луис Суарес се устреми по лявото крило, смени фланга на атаката, а Меси хвърли традиционния в последните няколко месеца висок фалцов пас зад защитата. Неймар изскочи, изпревари Серхио Асенхо и технично насочи в мрежата - 0:1.

Виляреал - Барселона "Жълтите" не се притесниха и започнаха да създават положения пред вратата на Барса. В шестата минута Калу Уче получи топка в наказателното поле, но се забави при овладяването. След изпълнение на корнер Вието отклони, Черишев беше сам на два метра от голлинията малко под ъгъл и шутира извън целта. Тер Стеген беше застанал добре, но руският футболист определено можеше да бъде по-прецизен. В десетата минута защитата на "подводницата" отново изпусна Суарес, но Асенхо излезе предвидливо и улови на ръба на голямото поле.

Виляреал - Барселона В 12-ата Коста центрира отляво, а Вието намери ръцете на германския вратар. В 17-ата домакините създадоха поредна опасна и остра акция - Уче опъна външната страна на мрежата след пас от Вието. Тимът на Марселино Гарсия Торал натрупа половин дузина удари, а гостите от "Камп Ноу" продължаваха да имат един, но голов. В 20-ата минута Черишев осъществи двойно подаване и шутира от малък ъгъл, а Тер Стеген избра точното заставане и сложи ръка в правилния момент.

Виляреал - Барселона Футболистите на Енрике не се притесняваха да разиграват по земя със своя вратар въпреки пресата на съперника. В 26-ата Меси отново матира защитата с висок извеждащ пас, Андрес Иниеста се озова на голова позиция, ала беше изтласкан и не стреля точно. В 38-ата Неймар получи прекрасно подаване на контраатака, предпочете шут и беше блокиран от Марио Гаспар. Бразилецът имаше опция и да подаде към Меси.

В 39-ата минута "лос амарийос" изравниха резултата - Коста центрира отляво, Жонатан дос Сантос беше оставен сам на втората греда и отблизо не остави шанс на Тер Стеген - 1:1. Секунди по-рано при същата атака Томас Пина стъпи болезнено и много опасно върху глезена на Серхио Бускетс. Каталунският халф легна на терена и поиска спиране на играта, но валенсианци продължиха да играят и реализираха попадение. Серхио беше изнесен на носилка и вкаран бързо в съблекалнята със съмнения за тежка контузия. Жереми Матийо се появи на неговото място, а Масчерано беше дръпнат в халфовата линия.

Виляреал - Барселона - 1:3 Втората част започна със сериозен домакински натиск. В 47-ата минута защитата на барселонци отново изпусна Вието, който нанесе прекалено висок удар с глава след пас на Черишев. В 50-ата Неймар се постара много и отне топката, след което Суарес шутира незабавно от 21 метра - встрани. В 55-ата Ла Пулга намери пролука за хубав фалцов изстрел, с който вратарят Асенхо се справи. Каталунците трябваше да се справят с напористата игра на противника в нападение.

Виляреал - Барселона - 1:3 В 65-ата ентусиазмът на домакините беше охладен, след като Томас Пина получи директен червен картон. Халфът влезе брутално в краката на Неймар и рискува здравето на бразилеца. Барселона овладя инициативата и започна да диктува темпото. В 69-ата минута Иниеста измисли хитър пас към Суарес, но уругваецът не можа да "обърне" топката. В 72-ата Неймар се устреми напред при контра, предпочете да играе сам и стреля в краката на стража.

Виляреал - Барселона - 1:3 Минута по-късно каталунският тим вкара важния втори гол. Масчерано изведе Суарес, той загърби Виктор Руис, преодоля вратаря и насочи на празна врата - 1:2. Оттук насетне гостите от Севера бяха пълни господари и въпросът беше дали ще вкарат още попадения и колко. В 88-ата минута Чави Ернандес асистира на Неймар, който с глава оформи крайното 1:3.

Виляреал - Барселона - 1:3 Финалът за Купата на краля е насрочен за 30 май. Предстои да видим или изцяло каталунски сблъсък, или поредно издание на класиката с Атлетик Билбао - вторият клуб с най-много трофеи от турнира след "лос кулес".

Виляреал: Асенхо; Марио, Мусакио, Руис, Коста; Жонатан дос Сантос, Пина, Тригерос (74 - Мой Гомес), Черишев (69 - Кембъл); Вието, Уче (62 - Джовани дос Сантос)
Барса: Тер Стеген; Монтоя, Пике, Масчерано (75 - Ракитич), Алба; Рафиня (64 - Чави), Бускетс (42 - Матийо), Иниеста; Меси, Суарес, Неймар

ВИЛЯРЕАЛ - БАРСЕЛОНА - 1:3 (2:6 общ резултат)
0:1 - Неймар (3)
1:1 - Жонатан дос Сантос (39)
1:2 - Суарес (73)
1:3 - Неймар (88)