Атлетик Билбао показа кой е по-големият брат в Страната на баските (видео)

Отборът на Атлетик Билбао надви с 1:0 Ейбар в баско дерби, играно на скромния стадион "Ипуруа" в Ейбар. Карлос Гурпеги зарадва Ернесто Валверде с победен гол в 36-ата минута. Въпреки успеха Атлетик продължава да е прекалено далеч от евроместата в класирането.

Ернесто Валверде подреди интересна офанзивна четворка - Иняки Уилиямс по дясното крило, Икер Муниаин в средата, Ибай Гомес вляво и Гийермо Фернандес най-отпред. Гостите от "Сан Мамес" започнаха по-силно и в деветата минута като по чудо топката не влезе след удар с глава на Уилиямс. В 17-ата Гийермо стреля към близката врата и вратарят Хайме беше на точното място.

В 19-ата Хайме спаси удар с глава на същия след пас на Оскар де Маркос. В 36-ата минута билбаинци откриха резултата. Муниан върна топката назад при корнер, Де Маркос центрира в наказателното поле, където капитанът Гурпеги беше оставен сам и отбеляза с глава - 0:1. В края на полувремето стражът на "синьо-червените" Хайме спаси своите от нови попадения, като на два пъти отрази удари на Микел Сан Хосе.

През втората част топката се движеше предимно в средата на терена. Домакините на Гайска Гаритано не намираха пролуки в отбраната на именития си съперник. В 74-ата минута в игра за Атлетик се появи Андони Ираола, който записа своя мач номер 500 за "лъвовете" и се превърна в четвъртия играч с толкова срещи за билбаинския тим. В 80-ата резервата Дидак Вила центрира остро отляво - Горка Ираисос действаше зорко и улови.

Атлетик се изкачи на десета позиция. Ейбар записа шеста поредна победа, но все още е далеч от опасната зона заради добрите си резултати до началото на 2015 година.

Снимки: "Ел Корео"