Обрат за едно полувреме прати Динамо (М) на 1/8-финал (видео)

Вече бившият отбор на Станислав Манолев Динамо (Москва) продължава успешния си поход в Лига Европа. След като единствени завършиха груповата фаза с пълен актив от 18 точки, възпитаниците на старши треньора Станислав Черчесов преодоляха и 1/16-финалната фаза. Руският тим елиминира Андерлехт след успех с 3:1 в реванша. Първата среща в Брюксел завърши 0:0, а днес гостите поведоха с гол на Александър Митрович, но през второто полувреме Динамо наложи волята си.

Черчесов излезе с един нападател в лицето на Александър Кокорин, а Кевин Курани остана сред резервите. Другите офанзивни футболисти на домакините бяха Балаш Джуджак и Матийо Валбуена, които действаха по двата фланга.

За Андерлехт в предни позиции започна Александър Митрович, подкрепян от Ибрахима Канте и Франк Ачиемпонг.

Нулевото равенство от двубоя в Брюксел не даваше предимство на никой от двата отбора. Динамовци започнаха силно в първите минути и можеха да открият резултата чрез Артур Юсупов, но Силвио Прото показа добър рефлекс и изби в корнер неговия удар. Джуджак и Кокорин също опитаха да изненадат вратаря на Андерлехт, но той беше безпогрешен.

В 23-ата минута силен изстрел на Вилиам Венкьор профуча над напречната греда. Динамо атакуваше все по-яростно, но голът падна във вратата на Владимир Гобулов. Той падна в 28-ата минута след скоростна контраатака, при която Юри Тилеманс центрира, а Митрович изскочи зад гърба на защитниците и от около метър опъна мрежата.

До почивката домакините не успяха да изравнят и през втората част се нуждаеха от поне два безответни гола, за да продължат напред. Първият от тях падна в 48-ата минута след грешка на Оливие Дешахт и далечен удар на Алексей Козлов, който завари неподготвен Прото.

Това попадение накара домакините да станат още по-агресивни. Кокорин и Кристофър Самба застрашиха вратата на Андерлехт, а в 64-ата минута Кокорин беше повален в наказателното поле и Динамо получи дузпа. Силвио Прото спаси удара на потърпевшия, но при добавката Артур Юсупов изведе домакините напред.

Андерлехт тръгна напред, но това само позволи на Динамо да контраатакува опасно. Резервата Алексеи Ионово направи непростим пропуск и интригата се запази до последните секунди, когато Курани засече пас на Юрий Жирков и гарантира класирането на "бяло-сините".

ДИНАМО (МОСКВА) - АНДЕРЛЕХТ 3:1 (0:1)
0:1 Митрович (29)
1:1 Козлов (47)
2:1 Юсупов (64)
3:1 Курани (90)

* Динамо се класира за 1/8-финалите с общ резултат от двата мача 3:1