Ювентус победи Борусия, но изходът на войната ще се реши в Дортмунд (видео+галерия)

Отборът на Ювентус спечели с 2:1 първата 1/8-финална битка от Шампионката лига срещу Борусия Дортмунд, но изходът от войната остана да се решава на реванша в Дортмунд.
За домакините се разписаха Карлос Тевес (13) и Алваро Мората (43), докато почетният гол за гостите отбеляза Марко Ройс (18). Двубоят тази вечер беше първи между двата тима от финала в Шампионската лига през 1997 г., спечелен тогава от германците с 3:1.

Мачът в Торино започна с високо темпо, което се задържа докрая. Първата възможност беше за състава на гостите, като Чиро Имобиле стреля силно, но над вратата. Ювентус се опита да овладее притежанието на топката и да се настани трайно в половината на гостите, което се получи за няколко минути, но футболистите на Борусия постепенно се окопитиха и изравниха играта, като пресираха съперника в неговата половина.

И точно когато нещата на терена сякаш се развиваха добре за Борусия, Ювентус нанесе своя удар след светкавична контраатака, започната от Карлос Тевес. Той намери Алваро Мората, който  напредна в наказателното поле, стреля, вратарят Вайденфелер не реагира уверено, от което се възползва Тевес, който откри от близка дистанция.

Допуснатият гол обаче не прекърши духа на германците, които продължиха да играят активно. Грешка на Джорджо Киелини, който се подхлъзна, позволи на Борусия да изравни. Марко Ройс се възползва от подаръка и опъна мрежата зад Буфон.

В 30-ата минута двубоят приключи за Лукаш Пишчек от Борусия, който беше заменен от Матиас Гинтер. Шест минути по-късно в състава на Ювентус също беше извършена принудителна смяна. Опитният халф Андреа Пирло получи травма и напусна игра, а мястото му зае Поберто Перейра.

Голът на Ройс сякаш даде криле на гостите, които натиснаха сериозно Ювентус в неговата половина. Домакините, останали без Пирло, трудно минаваха центъра и започнаха да показват признаци на изнервеност. Германците обаче така и не стигаха до чисто голово положение и отново както при първия гол, точно когато Борусия сякаш контролираше мача, Юве стигна до гол след контраатака. Пол Погба напредна отляво на вратата и намери абсолютно непокрития Алваро Мората, който без никакви проблеми направи 2:1.

Борусия започна по-активно през второто полувреме, с което показа, че ще се опита да не загуби този мач.  В 51-ата Мората се оказа в опасна близост до вратата, но отправи доста неточен изстрел. Минута по-късно Маркизио центрира от ъглов удар, но Киелини се размина с топката. В 55-ата минута играчите на Борусия имаха претенции за игра с ръка в пеналта на Киелини, но реферът не уважи протестите им.

В 60-ата минута пък Пол Погба неспорстменски удари с лакът Оливер Кирх, но отново не последва санкция.

Ювентус успя до организира нова опасна контраатака, но този път бранителите на гостите разгадаха действията на Мората и Тевес и пресякоха подаването. С напредването на времето атаките на Ювентус зачестиха, докато отбраната на Борусия допускаше грешки. В 73-ата минута Чиро Имобиле получи поредната доза освирквания от трибуните след нов удар към вратата на Ювентус. Четвърт час преди края Имобиле отстъпи мястото си на Якуб Блашчиковски.

В 76-ата минута Карлос Тевес отправи бомбен удар, но този път Вайденфелер беше стабилен и боксира.  Десет минути преди края Джорджо Киелини получи травма след сблъсък във въздуха с Хумелс, но не се стигна до принудителната му смяна.

В 85-ата минута Роберто Перейра имаше възможност да отбележи така желания трети гол за Ювентус, но на удара му липсваше малко точност. Това беше последната интересна ситуация в двубоя на "Ювентус Стейдиъм", чийто резултат прави доста непредвидим крайният изход на сблъсъка. Голът на Ройс на чужд терен може да се окаже безценен за Борусия.

Стартови състави:

Ювентус (4-3-1-2): Буфон, Лихтщайнер, Бонучи, Киелини, Евра, Маркизио, Пирло, Погба, Видал, Тевес, Мората.

Борусия Дортмунд (4-2-3-1): Вайденфелер, Пишчек, Сократис, Хумелс, Шмелцер, Сахин, Гюндоган, Обамеянг, Мхитарян, Ройс, Имобиле.