Късметлийски гол запази преднината на Челси на върха (видео)

Водачът във Висшата лига Челси взе измъчена победа с 1:0 над Евертън в среща от междинния 25-и кръг и запази аванса си от 7 точки пред шампиона Манчестър Сити на върха в класирането. Победният гол за тима от "Стамфорд Бридж" отбеляза Вилиан в 90-ата минута след поредица от рикошети, които не оставиха шансове на вратаря на "карамелите" Тим Хауърд. Преди това американският страж направи поредица от брилянтни спасявания и беше близо до това да донесе на тима си ценна точка.

Челси можеше да си осигури успеха много по-рано, но куп пропуски на нападателите задържаха интригата до последните секунди. В 86-ата минута гол на домакините беше отменен, а малко след това Гарет Бари от гостите получи червен картон.

Евертън не беше в добра форма, като спечели само един от последните си 8 шампионанти мача, но през уикенда удържа 0:0 срещу градския си съперник Ливърпул. През август двата отбора изнесоха истински спектакъл на "Гудисън Парк", когато Челси спечели с 6:3.

Новината в състава на Челси беше, че привлеченият от Фиорентина Хуан Куадрадо за първи път излиза като титуляр. Жозе Моуриньо предпочете колумбиеца пред Оскар. В отсъствието на наказания Диего Коща в предни позиции действаше Лоик Реми, а другите офанзивни футболисти на домакините бяха Вилиан и Еден Азар. На вратата този път бе Петер Чех, а сред резервите останаха Гари Кейхил и Сеск Фабрегас.

Мениджърът на "карамелите" Роберто Мартинес гласува доверие на вратата на Тим Хауърд, който доскоро лекуваше травма. На върха на атаката бе бившият футболист на Челси Ромелу Лукаку, а по крилата бяха Стивън Нейсмит и новото попълнение Аарън Ленън.

В първите минути Неманя Матич елиминира двама съперници и стреля опасно, но над вратата. След малко Куадрадо също опита да изненада Хауърд, но изстрелът му беше блокиран. "Сините" продължиха да атакуват на висока скорост и удар на Вилиан профуча на сантиметри от целта, а в 8-ата минута възможност за гол се откри и пред Лукаку, но Чех внимаваше.

Домакините нападаха все по-яростно. Реми беше изведен на добра позиция, но Хауърд успя да избие. Евертън също имаше своите положения, но в 28-ата минута удар на Лукаку не можа за затрудни Чех.  Не след дълго Еден Азар също напомни за себе си. Негов изстрел затрудни Тим Хауърд, който след това реагира бързо и захлупи топката пред дебнещия Реми.

Като цяло Челси създаде няколко отлични положения за гол, но Евертън се бранеше добре и полувремето завърши при нулево равенство.

И след почивката лондончани се стараеха да действат разнообразно, но бранителите на Евертън почти не допускаха грешки. В 55-ата минута центриране на Матич стигна до Бранислав Иванович, който стреля с глава, но твърде слабо, за да създаде проблеми на Хауърд. Американският национал продължи да е непробиваем и в 61-ата минута отрази изстрел на Азар, а след това на два попречи на Вилиан да открие резултата.

В 70-ата минута Моуриньо пусна в игра Фабрегас и Дидие Дрогба. Всичко най-интересно се случи в самия край на мача, като първо попадение на лондончани заради засада на Бранислав Иванович, а после изгони Бари, който фаулира Вилиан и получи втори жълт картон.

След изпълнението на фаула Хауърд боксира, топката отиде на крака на Вилиан, а след изстрела на бразилеца кълбото рикошира в Стивън Нейсмит и влетя в мрежата.

Загубата остави Евертън на 12-о място с 27 точки.