Марица измъкна трудно 3:2 над ЦСКА в София

Волейболният отбор на Mарица (Пловдив) победи ЦСКА като гост в инфарктен мач от 13-ия кръг на НВЛ за жени. След 3:2 (25:22, 22:25, 13:25, 25:17, 17:15)* обаче вицешампионките загубиха ценна точка в надпреварата си с другия столичен гранд Левски за първото място в крайното класиране от редовния сезон на първенството. След като "сините" очаквано спечелиха домакинството си срещу Казанлък Волей с 3:0 гейма, те водят в таблицата с 36 точки от 13 мача, следвани от "жълтите" с 32 точки от 12 изиграни срещи.

Мачът в зала "Васил Симов" бе изключително драматичен, изпълнен с обрати, и продължи 110 минути игрово време. В първия гейм волейболистките на Иван Петков успяха да се възползват от многото грешки на противника, за да го спечелят с 25:22. Нещата се обърнаха във втория гейм, когато пловдивчанки допуснаха много брак в играта си, а с по-добри изяви на сервис и блокада ЦСКА спечели частта със същия резултат. Наставникът на Марица потърси решение в смените, но третият гейм бе катастрофален за отбора му. С нестабилно посрещане и неефективна атака, гостенките направиха още повече непредизвикани грешки, за да отстъпят с категоричното 13:25 и да се простят с поне една точка за класирането. Все пак, в четвъртия гейм нещата започнаха да си идват на мястото. Петков отново заложи на стартовия си състав от първия гейм, но вече с опитната Марина Ковачева на поста диагонал. Марица наложи своя ритъм на игра и изравни мача след убедително 25:17. В тайбрека блокировачките на двата тима направиха истинско шоу на терена, отбелязвайки общо девет от точките в този гейм. Пловдивчанки обаче бяха по-добри в нападение, поведоха още в първите моменти на тази част и, въпреки че допуснаха инфарктен завършек в добавено време, затвориха гейма при 17:15, а така и мача, в своя полза.

Най-полезна за Марица бе Таня Събкова с 16 точки (2 аса, 1 блок, 33% ефективност в атака и 28% перфектно посрещане), а Ани Радичева (3 блока, 37% ефективност в атака и 14% перфектно посрещане) и Силвана Чаушева (1 блок и 43% ефективност в атака) за победата. Най-резултатна в мача пък бе Мария Филипова, която заби 20 точки (1 блок, 1 ас, 53% ефекттвност в атака и 27% перфекрно посрещане) за ЦСКА.

В следващия си мач Марица посреща Славия в залата на Пловдивския университет тази събота (31 януари) от 16,00 часа.

*Статистика: Владислав Каракашков (скаутмен на Марица и volleyballbg.com)