Нант сложи край на мечтите на отбор от остров Мартиника в турнира за Купата на Франция

Елитният Нант сложи край на приказката на Франсескин от остров Мартиника и го разгроми с 4:0 в турнира за Купата на Франция в 1/32-финалите. Отборът на Клуб Франсескин е шампион на карибския остров Мартиника за миналата година, но нямаше сили да се противопостави на Нант под проливния дъжд на стад Ла Божоар.

Лукас Дьо откри резултата в 12-ата минута, а 20 по-късно мартиникците си вкараха автогол. Още две попадения паднаха в тяхната врата през второто полувреме дело на Валантен Ронжие и Оскар Вискарондо. Мартиника си има отделно първенство, а Френската футболна федерация включва по един или два клуба от колониите в турнира за Купата на страната. Франсескин можеше да напише история, ако беше преминал тази фаза на турнира- нещо непостижимо за отбор от антилскито колонии на Франция.

От елитната Лига 1 на Франция отпаднаха Лориен и Ница. Лориен отстъпи с 0:1 на новака в трета дивизия Авранш с гол на Юсуф Ниакате. Домакините от Авранш останаха с десет души в 83-ата минута, но удържаха победата си. Ница отстъпи с 0:2 при гостуването си на изпадналия миналата година от елита в Лига 2 отбор на Валансиен. Адама Кулибали и Ридел Пупон в 11-ата и в 44-ата минута вкараха головете за северняците.

В мач между два елитни състава Бастия отстрани шесткратния носител на трофея Лил с 2:0. Полузащитникът Флойд Аите се разписа два пъти за корсиканците през първото полувреме. Евиан Тонон Гаяр също продължава напред след успех с 3:0 над шестодивизионния Бобини, но заради лошия терен нулевото равенство се запази до 68-ата минута.

Реймс също имаше за противник отбор от 6-а дивизия- Лузитанос Сен Мор, отбор от парижките предградия. Диего Ригонато откри за Реймс, но пълното с африкански емигранти отборче изравни чрез Ситу Айи. Накрая обаче Гаетан Шарбоние и Никола дьо Преви сложиха точка на спора.

Турнирните биткаджии от ЮС Кевий отново напомниха за себе си. Скромният четвъртодивизионен отбор, който игра финал за Купата през 2012-а година, продължава към 1/16-финалите след успес при дузпите над Орлеан от втора лига. Редовното време и продълженията завършиха при 3:3, а играчите от Кевий не сгрешиха при дузпите за крайното 5:3. Петодивизионните Бресюр и Андрезие също отиват напред след победи над клубове от трета лига. Бресюр удари Амиен с 2:1, а Андрезие се справи със Сен Прие с 2:0. Конкарно от 4-а лига, който е сателитен клуб на Рен, победи втородивизионния Ниор с 1:0 и се класира за следващата фаза.

Останалите мачове от 1/32-финалите са днес, като в няколко сблъсъка ще се изправят отбори от елита. Бордо приема тулуза, а Ланс е домакин на Лион. Монако без Димитър Бербатов ще гостува на Ним от втора лига, а Марсилия ще играе в Гренобъл късно довечера. Дербито на кръга е в понеделник: Монпелие- Пари Сен Жермен.