Барса завърши годината с шумна победа, Суарес най-сетне намери своята жертва (видео+галерия)

Отборът на Барселона разби с 5:0 гостуващия Кордоба в среща от 16-ия кръг на Ла Лига, играна пред 60 066 зрители на "Камп Ноу". Луис Суарес отбеляза първия си гол в Примера, разписвайки се в 53-ата минута след 569 минути без гол по испанските терени. Направилият силен мач днес Педро Родригес откри във втората минута, а другите два гола вкараха Жерард Пике (80) и Лионел Меси (82 и 90). Момчетата на Луис Енрике приключват календарната година на точка зад Реал Мадрид, но европейският шампион има мач по-малко.

Мартин Монтоя изненадващо получи шанс за изява в титулярния състав при отсъствието на Даниел Алвеш. Педро Родригес замени Неймар като партньор на Лионел Меси и Луис Суарес. Чави Ернандес седна на пейката за сметка на Иван Ракитич. Андалуският новак разчиташе на 5-4-1 с Набил Гилас в предни позиции.

Барса - Кордоба След малко повече от минута игра падна гол във вратата на Хуан Карлос. Иван Ракитич хвърли подаване зад защитата, Педро овладя прецизно и насочи много точно в близкия горен ъгъл - 1:0. "Седмицата" на каталунците продължи головата си серия, след като през седмицата вкара хеттрик за Купата на краля. Ранното попадение сякаш успокои каталунците и те се поотпуснаха и грешаха често в нападение.

Барса - Кордоба В 11-ата минута Жорди Алба центрира отляво, Луис Суарес стреля акробатично от въздуха, след което топката се оплете от външната страна на мрежата. В 19-ата "синьо-червените" загубиха топката, Набил Гилас набра скорост по дясното крило и си извоюва позиция за стрелба. При неговия шут топката профуча опасно до близката греда. В 22-ата Ракитич получи топката на дъгата, но изстрелът му с левия крак беше много неточен.

Барса - Кордоба В 24-ата Лионел Меси закратко получи пространство с топка на дъгата, но се забави и бързо беше затворен. Като цяло аржентинецът беше опазен успешно през първата част. В 26-ата Борха Гарсия пробва интересен шут, но Клаудио Браво внимаваше. Минута по-късно Мартин Монтоя заора в наказателното поле, но съдията Матеу Лаос не се подведе. В 34-ата Андрес Иниеста и Педро разиграха много добре, капитанът днес можеше да стреля, а избра пас, който беше блокиран.

Барса - Кордоба В 36-ата Педрито впечатли с хубаво замахване и отсечен удар с десния крак. Стражът не помръдна, а топката премина опасно на около 50 сантиметри от гредата. В 39-ата Феде Картабия беше оставен да центрира отляво, но се получи удар до гредата в аут. В 44-ата Алба премина през двама и стигна с топка до близката греда. Испанският национал опита неуспешно насочване към вратата, защото не беше подкрепен. В същата минута Жерард Пике стреля с глава, топката се отби от земята и тръгна към горната част на вратата, но вратарят изби.

Барса - Кордоба - 5:0 С началото на второто полувреме "лос блаугранас" се настаниха трайно пред наказателното поле на "лос бланкивердес". В 49-ата минута Меси тръгна от центъра, беше фаулиран за жълт картон, но съдията пусна авантаж и атаката завърши с блокиран шут на аржентинеца. В 53-ата тимът на Луис Енрике отбеляза успокоителния втори гол. Лео подаде топката на Иниеста, който имаше празно пространство и намери Педро в наказателното поле. "Седмицата" потърси успореден на голлинията пас, Суарес овладя и отблизо реализира първия си гол в Ла Лига.

Барса - Кордоба - 5:0 В 56-ата Ракитич изстреля мощно топката от 23 метра, Хуан Карлос я изгледа, а тя се отби в горната част на дясната му греда. В 63-ата Феде Картабия получи шанс от пряк свободен удар, но фалцовото му изпълнение срещна отпора на стената. Ракитич и Иниеста бяха извадени в средата на полувремето и в игра се появиха Чави Ернандес и Рафиня Алкантара. В 78-ата минута Суарес за мъничко не достигна до хубаво центриране на Педро.

Барса - Кордоба - 5:0 В 80-ата Чави сложи топката на главата на Пике след пас от фаул, а каталунският защитник отбеляза със скок на четири метра от голлинията. Мачът нямаше да е пълен, ако и Лионел Меси не се беше разписал. При центриране от корнер в 82-ата минута топката не беше изчистена добре и падна на десния крак на аржентинеца, който беше оставен сам малко зад дузпата. Насочването на Ла Пулга беше майсторско и топката се оплете под напречната греда - 4:0. В 90-ата Жорди Алба центрира, защитник на Кордоба изби, но в близост до Меси, който укроти кълбото и отново с по-слабия си десен крак вкара втория си гол в срещата и общо 15-и в Примера - 5:0.

Барса - Кордоба - 5:0 Следващият мач на Барселона е на 4 януари срещу Реал Сосиедад. Тимът на Мирослав Джукич остава на предпоследната 19-а позиция.