Марица нанесе първа загуба на Левски с 3:2, след като губеше с 0:2 (видео)

Женският волейболен отбор на Марица (Пловдив) нанесе първа загуба на шампионките от Левски в дербито на 10-ия кръг в първенството на НВЛ. В истинско зрелище волейболистките на Иван Петков надделяха с 3:2 (18:25, 24:26, 25:21, 27:25, 15:9)* в залата на Пловдивски университет "Паисий Хилендарски". При това Марица сътвори страхотен обрат, след като изоставаше с 0:2, а във втория гейм либерото Ивелина Монова падна лошо и удари главата си, в резултат на което не можа да доиграе мача.

Левски бързо пое инициативата през първия гейм, затрудни Марица със своите сервиси и атаки и с 5 аса поведе в мача след 25:18. Гостенките бързо натрупаха 10 точки аванс и във втората част, преди пловдивчанки най-после да се събудят. Те започнаха да стопяват разликата, за да се стигне до едно уникално дълго и красиво разиграване, след което резултатът бе изравнен за 23:23. За повече обаче домакините не намериха сили и изпуснаха гейма след 24:26.

В третия гейм "сините" се засилиха към чистата победа и до второто техническо прекъсване вече имаха три точки аванс. Старши-треньорът на Марица Иван Петков обаче не се отказваше да търси обрат в мача с различни смени и нещата започнаха да се случват. Със серия от точки пловдивчанки обърнаха резултата, след което удържаха предимството си, спечелвайки гейма с 25:21. Момичетата на Радослав Бакърджиев, обаче, не се притесниха от това и в четвъртата част отново поеха нещата под свой контрол. Нападението им работеше добре и те водеха в резултата през по-голямата част от гейма. Малко преди края обаче любимките на пловдивската публика не само изравниха при 23:23, но и първи стигнаха до геймбол. Левски го спаси и на свой ред можеше да затвори гейма и мача. Тук концентрация край мрежата прояви Таня Събкова, която с отлични атака и блокада отново изведе отбора си напред, а Марина Ковачева с точка директно от сервис сложи край на спора при 27:25.

В тайбрека Марица взе нещата в свои ръце. Благодарение най-вече на своята блокада, но и на грешките, които съперникът допусна, "жълтите" наложиха надмощие, за да се стигне до пускането от страна на разпределителката Весела Бончева, с което геймът приключи при 15:9, а мачът – при 3:2.

Силен мач за Марица направи опитната Таня Събкова, която реализира 17 точки (1 ас, 2 блока, 47% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) срещу бившия си отбор, с който през миналата година спечели Купата на България. Пловдивчанки имаха сериозен превес на блокада с 15 точки срещу 7. Най-резултатна за Левски пък стана Мирослава Паскова, която заби 24 точки (2 блока и 31% ефективност в атака), но и това не помогна за победата.

Въпреки поражението, Левски остана на първото място с 27 точки след 9 победи и 1 загуба и ще зимува на върха само заради един загубен гейм по-малко от Марица.

*Статистика: Владислав Каракашков (скаутмен на Марица и на volleyballbg.com)