Ливърпул приключи безславно участието си в ШЛ, напролет ще се пробва в Лига Европа (видео)

Ливърпул приключи тазгодишното си участие в Шампионската лига, след като записа равенство - 1:1, с Базел на "Анфийлд". Този резултат отреди третото място на мърсисайдци в крайното класиране на Група "В", което означава, че напролет тимът ще участва в Лига Европа. Фабиан Фрей изведе гостите напред в 25-ата минута, а положението на домакините, които и без това не играха особено убедително, се утежни в 61-ата, когато Лазар Маркович получи дискусионен директен червен картон. Въпреки това капитанът на Ливърпул Стивън Джерард успя да изравни резултата девет минути преди края, но това не бе достатъчно на мърсисайдци, които приключват участието си в груповата фаза едва с една победа - срещу българския шампион Лудогорец.

Джерард и Деян Ловрен се завърнаха в титулярния състав на Брендън Роджърс, докато Коло Туре получи контузия в последния момент и отпадна от сметките за днес. Хосе Енрике стартира като ляв краен бранител вместо Алберто Морено, а Рики Ламбърт водеше атаката на "червените". Марио Балотели продължава да бъде аут заради контузия.

Марко Щрелер започна на върха на атаката на Базел, а бившият играч на Ливърпул Филип Деген остана на скамейката.

Двубоят не започна с очаквания вихрен домакински натиск от страна на Ливърпул. Рахим Стърлинг отново бе изключително активен в предни позиции, но на два пъти английският национал бъркаше във финалния пас, след като бе пробил в наказателното поле. Когато трябваше да се защитават, мърсисайдци действаха доста напрегнато. В 25-ата минута Фрай размени подавания със Зуффи на границата на наказателно поле, след което стреля в далечния ъгъл, пращайки топката точно до дясната греда.

В следващите минути гостите пропуснаха две отлични възможности да удвоят аванса си, но Гонзалес и Щрелер не се възползваха от чудесните ситуации, които се откриха пред тях. В 43-ата минута Гаши вкара за втори път топката във вратата на Миньоле, но попадението правилно бе отменено заради засада.

Брендън Роджърс предприе две любопитни смени на почивката, като извади единствения си чист нападател, който бе заменен от Лазар Маркович. Алберто Морено пък се появи на мястото на Енрике. Стърлинг се премести на върха на атаката.

Само 1/4 час след като се появи в игра, Маркович напусна принудително терена с директен червен картон. Сърбинът посегна с ръка към намиращия се зад него Сафари, който падна на земята, държейки се за лицето си. Контактът бе минимален, ако изобщо имаше такъв, но достатъчен за главния рефер Бьорн Куйперс.

В 68-ата минута удар на Шкъртел премина встрани от целта. Малко по-късно домакините имаха претенции за дузпа, след като Джерард бе изведен сам срещу Ваклик, стражът на Базел чукна първо топката, след което закачи и крака на капитана на мърсисайдци. Сигнал не последва.

В 81-ата минута Стивън Джерард даде надежда на Ливърпул, след като изпълни перфектно пряк свободен удар, изравнявайки резултата.

Пет минути преди края Миньоле спаси много опасен изстрел на Джака, а в 86-ата Хендерсън засече с глава в противниковото наказателно поле, топката рикошира в тялото на бранител на Базел, но Ваклик я улови пред голлинията. В заключителните минути мърсисайдци изпълниха няколко корнера и стигнаха до 2-3 разбърквания пред вратата на Базел, но така и не успяха да отбележат втори гол. Гостите също пропуснаха да се доберат до победата при две опасни контраатаки.

Така Базел завърши на второ място в крайното класиране и продължава напред в турнира. Ливърпул е трети и напролет ще играе в Лига Европа.

Ливърпул - Базел 1:1