Марек с труден обрат 0:2 гейма и 15:20 до 3:2 срещу Арда в Кърджали

Волейболният шампион на България Марек Юнион Ивкони (Дупница) записа 6-та поредна и общо 7-ма победа в Суперлигата. Момчетата на треньора Найден Найденов обърнаха и надделяха много трудно като гости Арда (Кърджали) с 3:2 (24:26, 20:25, 25:22, 25:19, 15:10) в последен мач от 8-ия кръг, игран тази вечер пред около 800 зрители в зала "Арпезос".

Така дупничани останаха на 4-то място във временното класиране с 16 точки след 7 победи и 1 загуба. От друга страна, въпреки загубата, Арда се изкачи на 6-то място с 11 точки след 3 победи и 5 загуби. В следващия последен 9-ти кръг от първия полусезон Марек е домакин на Левски Боол, а кърджалийци гостуват на силния тим на Пирин (Разлог). Срещите са съответно в събота (13 декември) от 17,00 часа и в петък (12 декември) от 17,30 часа.

Първият гейм на срещата започна страхотно за домакините, които бързо поведоха с 4:0 след две атаки на Петър Бъчваров, контра на Кирил Хаджиев и аут на Ангел Велков от Марек. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:5 за Арда след блокада на Васил Атанасов. Последваха ас на Спас Байрев и нов блок на Атанасов - 10:5 и тайм-аут за Найден Найденов. Въпреки усилията на шампионите, Арда продължи да води до 16:12 след мощна атака на Байрев. Постепенно дупничани успяха да стопят изоставането си до 16:17 след две поредни грешки на кърджалийци. Двата тима продължиха напълно равностойно до 24:22, след което Марек стигна до 24:24 след атака на Павел Душков и нова грешка на домакините. Все пак момчетата на треньора Иван Халачев измъкнаха гейма с 26:24 след поредна успешна атака на Байрев и отлична блокада на Бъчваров.

Втората част тръгна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за Арда - 8:7 след силна атака на Кирил Хаджиев. Последва блокада на Спас Байрев и 9:7. Разликата в полза на дмакините нарасна до 13:10 след ас на Байрев, което накара Найден Найденов да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на кърджалийци стана 15:10 след блокада на Васил Атанасов. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:12 за Арда след технично отиграване на опитния капитан Невен Нешев. Домакините запазиха предимството си и даже го увеличиха до 19:14 след грешка в атака на Михаил Цветанов от Марек и контра на Хаджиев. Кърджалийци продължиха да водят до 21:16 след блок-аут на Хаджиев. В крайна сметка волейболистите на Арда спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:20 след успешна атака на Нешев и поведоха с 2:0.

И третият гейм стартира равностойно до 6:6, след което Арда отново дръпна с 8:6 след блок-аут на Кирил Хаджиев и ас на Васил Атанасов. Постепенно Марек стигна до равенство при 9:9 след грешка на кърджалийци и успешна контра на Георги Елчинов. Домакините успяха да си върнат преднината при 14:11 след силна атака на Невен Нешев, блокада на разпределителя Делчо Раев и технична контра на Атанасов. Въпреки тайм-аута за Найден Найденов, последваха нови две точки за Арда и 16:11. Момчетата на Иван Халачев успяха да задържат преднината си до 20:16 след блок-аут на Спас Байрев, но след последваха атака на Михаил Цветанов от Марек и аут на Байрев - 20:18 и тайм-аут за Халачев. Независимо от това, шампионите изравниха при 21:21 и дори поведоха с 23:21 след отлична блокада на Павел Душков последвана от блок и контра на Цветанов. Дупничани успяха да спечелят гейма с 25:22 след сервис в аут на Байрев от домакините и да намалят изоставането си на 1:2.

След равностойното начало и на четвъртата част, шампионите от Марек поведоха с 8:6. Последваха атака на Спас Байрев и блок на разпределителя Делчо Раев и 8:8. Домакините от Арда дори дръпнаха при 10:9 след грешка в атака на Михаил Цветанов от гостите. Дупничани успяха да си върнат преднината си при 13:12 и дори увеличиха предимството си до 16:13 след блокада на Борислав Апостолов и аут на Невен Нешев. Момчетата на Найден Найденов запазиха разликата до 21:18 след блок на Павел Душков, след което без проблеми спечелиха гейма с 25:19 и вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна добре за Марек, които поведоха с 2:0 след успешна атака и блокада на Михаил Цветанов, а след това с 5:2 след ново технично отиграване на Цветанов. Размяната на полетата пък дойде при 8:4 за дупничани след атака на Ангел Велков. Разликата нарасна до 11:5 след контра на Борислав Апостолов, след което шампионите спечелиха тайбрека с 15:10 след сервис в аут на Спас Байрев от домакините, а с това и мача с 3:2.