Марек с първа победа в ШЛ след драматично 3:2 над КАИ (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният първенец на България Марек Юнион Ивкони записа първа победа в тазгодишната Шампионска лига. Момчетата на треньора Найден Найденов наледделяха много драматично като гости на испанския КАИ (Теруел) с 3:2 (25:18, 18:25, 22:25, 25:19, 16:14) в мач от 3-ия кръг в Група "В", игран тази вечер пред около 1500 зрители в зала "Лос Планос".
Марек с първа победа в ШЛ след драматично 3:2 над КАИ
Така дупничани са на 3-то място във временното класиране с 2 точки след 1 победа и 2 загуби, докато КАИ са на последното 4-то място с една единствена спечелена точка, но без победа до момента. В следващия 4-ти кръг Марек връща домакинството на испанския тим. Срещата е на 18 декември (четвъртък) от 19,00 часа в зала "Арена Самоков".
Първият гейм на срещата започна домакините от КАИ, които поведоха с 2:0 след атака през центъра на Хесус Даниан Чурио и блокада на опитния Хуан Карлос Баркала. Последва равенство при 3:3 след грешка от сервис на испанците и успешна контра на Георги Елчинов, но КАИ веднага си върна преднината при 5:3 след силна атака на Даниел Галич и блок на Марк Алтайо. Дупничани успяха да обърнат до 7:6 в своя полза след силни изяви на Станислав Величков. Първата техническа пауза дойде при 8:7 за Марек след атака в аут на Франсиско Хосе Руис от КАИ. Последваха две отлични контри на Елчинов - 10:7 и тайм-аут за наставника на испанския тим Карлос Кареньо. Въпреки това, разликата нарасна до 12:8 след блокада на Борислав Апостолов. Постепенно КАИ стопиха изоставането си до 14:13 след две успешни атаки на Баркала и грешка на разпределителя на Марек Гьорги Гьоргиев. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за българските шампиони след технично отиграване на Величков. Последваха нова грешка на Руис от домакините, контра блок-аут на Елчинов и блокада на Павел Душков и 19:14. Предимството на Марек нарасна до 22:15 след нов блок и ас на Душков, след което спокойно взеха гейма с 25:18 след силна атака през центъра на Апостолов.
В началото на втората част волейболистите на КАИ дръпнаха бързо с 5:2 след грешка на разпределителя на Марек Гьорги Гьоргиев и два силни аса на Хуан Карлос Баркала. Разликата се запази до 8:5 след силна контра от втора линия на Баркала. Двата тима продължиха напълно равностойно до 14:11, след което испанският тим увеличи преднината си до 16:11 след два силни аса на Даниел Галич. Марек леко стопи разликата до 17:15 след атака на Георги Елчинов, контра през центъра на Павел Душков и грешка на испанците. Домакините веднага върнаха две точки за 19:15 след атака от втора линия на Галич и отлична блокада на Баркала. Въпреки тайм-аута за Найден Найденов, последва грешка на Елчинов и 20:15. Резултатът стана 22:16 след нов блок на Баркала, след което КАИ без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:18 след блок на Марк Алтайо и изравниха на 1:1.
Третият гейм тръгна добре за дупничани, които поведоха с 5:2 след грешка от сервис на Хесус Даниан Чурио от домакините последвана от нова блокада на Павел Душков и контра на Станислав Величков. Постепенно КАИ успяха да изравнят при 6:6 след успешна атака на Хуан Карлос Баркала и аут на Георги Елчинов. Първото техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за испанския тим - 8:7 след пусната топка на разпределителя Виктор Мануел Висиана. Последваха технично отиграване на Елчинов и аут на Баркала и 9:8 за Марек. Момчетата на Найден Найденов леко увеличиха преднината си при 11:9 след силна контра на Борислав Апостолов. Волейболистите на КАИ успяха веднага да изравнят при 11:11 след грешка от сервис на Гьорги Гьоргиев и мощна контра на Даниел Галич. Последваха няколко миниобрата, за да се стигне до 16:14 за домакините след пусната топка на разпределителя Виктор Мануел Висиана и грешка на българското либеро Мартин Божилов. Последва страхотна единична блокада на Висиана - 17:14 и тайм-аут за Найден Найденов. Играта продължи точка за точка до 19:16, след което последваха блокада и контра на Хесус Даниан Чурио за 21:16. Дупничани успяха да стопят изоставането си до 21:23 след няколко грешки на испанския тим и силни изяви на Борислав Апостолов. В крайна сметка все пак КАИ спечели гейма с 25:22 след блокада на Марк Алтайо и поведе с 2:1.
Четвъртата част започна отлично за домакините от КАИ, които поведоха с 2:0 след атака в аут на Борислав Апостолов и силен ас на Франсиско Хосе Руис. Марек успя да изравни при 3:3 след две грешки на испанците. КАИ си върна преднината моментално при 6:3 след атака и ас на Хуан Карлос Баркала и блокада на разпределителя Виктор Мануел Висиана. Разликата се запази до 8:5 след атака-пайп на Даниел Галич. Постепенно Марек успя да изравни при 10:10 и дори да дръпне с 11:10 след блокада на Павел Душков и контра на Георхи Елчинов. Независимо тайм-аута за испанския наставник Карлос Кареньо, разликата нарасна до 15:11 след успешни контри на Станислав Величков и Елчинов. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:12 за дупничани след пореден блок-аут на Елчинов. Последваха атаки в аут на Даниел Галич и Баркала и контра на влезлия като резерва за Марек Михаил Цветанов и 19:12. Българските шампиони успяха да запазят преднината си до 22:16, след което спечелиха гейма с 25:19 след сервис в аут на Баркала от домакините и вкараха мача в тайбрек.
В началото на петия решителен гейм КАИ поведе с 4:2 след отлична блокада на Даниел Галич и силен ас на Хуан Карлос Баркала. Въпреки прекъсването за Найден Найденов, послед мощна контра от втора линия на Баркала и 5:2. Размяната на полетата пък дойде при резултат 8:6 за домакините след атака през центъра на Хесус Даниан Чурио. Последва равенство при 9:9 след атака през центъра на Борислав Апостолов и аут на Галич от испанския тим. Играта отново продължи точка за точка до 13:13, след което дупничани стигнаха до мачбол при 14:13 след аут на Чурио. Чурио се реваншира с блок-аут и 14:14. В крайна сметка Марек спечели гейма с 16:14 след атака през центъра на Апостолов и отличен блок на Георги Елчинов, а с това и първата си победа в ШЛ след 3:2.
Най-полезни за Марек станаха Георги Елчинов (1 блок и 33% ефективност в атака) и Станислав Величков (1 блок, 48% ефективност в атака, 56% позитивно и 18% перфектно посрещане) с по 17 точки за победата.
За тима на КАИ над всички бе Хуан Карлос Баркала със страхотните 28 точки (4 блока, 4 аса и 41% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

КАИ (ТЕРУЕЛ, ИСПАНИЯ) - МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА, БЪЛГАРИЯ) 2:3 (18:25, 25:18, 25:22, 19:25, 14:16)
КАИ: Виктор Мануел Висиана 4, Хуан Карлос Баркала 28, Даниел Галич 10, Франсиско Хосе Руис 9, Марк Алтайо 16, Хесус Даниан Чурио 14 - Оскар Родригес-либеро (Жан Паскал Диедиу, Максимо Торсейо, Анри Хосе Рохас, Сезар Мартин)
Старши-треньор: Карлос Кареньо
МАРЕК: Гьорги Гьоргиев 5, Георги Елчинов 17, Станислав Величков 17, Ангел Велков 3, Павел Душков 12, Борислав Апостолов 11 - Мартин Божилов-либеро (Михаил Цветанов 8, Мартин Иванов)
Старши-треньор: Найден Найденов.

СНИМКИ: CEV.LU

ГАЛЕРИЯ от мача КАИ - МАРЕК 2:3 - ТУК!!!