Челси си свърши работата и ще играе на осминафинал за сметка на Порто (видео)

Челси ще играе на 1/8-финал в Шампионската лига. Англичаните си свършиха работата тази вечер и победиха с 2:0 Порто в решителния сблъсък на "Стамфорд Бридж". Този успех дори гарантира на лондончани първото място в група "G" и евентуално по-лек противник в следващата фаза. Победата на "сините" дойде след автогол на Иван Маркано в 12-ата и попадение на Вилиан в 52-ата минута на мача. Това поражение пък се оказа фатално за Порто, който отиде на третото място в групата и отпада от турнира.

Срещата започна отлично за домакините, които още в 12-ата минута взеха преднина в резултата. Това обаче стана по доста куроизоен начин след автогол на Иван Маркано. Диего Коща получи пас зад защитата и отправи удар, но Икер Касийяс се намеси добре и спаси. За негово съжаление обаче топката отскочи рязко и се удари в тялото на Маркано, след което се насочи към вратата и въпреки усилията на защитник да изчисти, тя премина голлинията - 1:0.

В следващите минути Челси продължи да има инициативата и да владее повече топката, макар и без да стига до много голови опасности пред вратата на съперника. В 16-ата минута Оскар претендираше за нарушение срещу него на границата на наказателното поле, но такова не бе отсъдено. В 27-ата минута пък след страхотно разиграване топката стигна до Оскар, който отправи опасен изстрел и след рикошет в защитник кълбото мина на сатниметри от гредата.

Порто стигна до една от малкото си възможности в 42-ата минута, когато Ясин Брахими отправи далечен изстрел, който обаче не затрудни особено Тибо Куртоа. В самия край на полувремето пък лондончани отново организираха нелоша атака, като Диего Коща бе изведен в наказателното поле и отправи удар от труден ъгъл, но без особен успех.

Челси стартира силно и втората част. Още в 47-ата минута Вилиан отправи опасен удар, който премина покрай вратата. Веднага след това Порто организира нелоша атака, която завърши с опит за прехвърлящ удар на Корона, който обаче не затрудин Куртоа. В 52-ата минута обаче лондончани имаха нов чудесе шанс като Вилиан получи пас на скорост от еден Азар и с бомбен шут в близкия ъгъл направи разултата 2:0.

Порто опита да се върне в мача и в 64-ата минута Брахими опита интересен изстрел към далечния ъгъл, но не бе точен. В 72-ата минута пък Челси бе близо до нов гол, като Оскар реши да стреля хитро с пета отблизо, но Касийяс бе на мястото си и спаси.

В 78-ата минута дойде най-доброто положение за португалците, като за пръв път Тибо Куртоа трябваше да демонстрира класа след хубав изстрел на Кристиан Тейо. Две минути по-късно обаче Еден Азар бе близо до гола, като ударът му отблизо се отби от гредата.

В крайна сметка Челси заслужено стгна до победата и вече чака следващия си съперник в турнира, докато късметът не бе на страната на Порто, тъй като Динамо (Киев) победи Макаби (Тел Авив) в другия мач и това изпрати "драконите" на третата позиция и в Лига Европа през пролетта.