Нищо не е решено! Дортмунд върна интригата в Германия (видео)

Победен гол на Шинджи Кагава в продължението приближи Борусия (Дортмунд) на 5 точки до лидера Байерн (Мюнхен) два кръга преди зимната пауза в Бундеслигата. Японецът реализира за 2:1 при гостуването на Волфсбург в късния съботен мач от 15-ия кръг. "Жълто-черните" водеха с 1:0 до 90-ата минута, когато съдията Тобиас Щийлер подари дузпа за домакините, след като видя нарушение на Лукаш Пишчек срещу Андре Шюрле. Рикардо Родригес реализира от бялата точка и всичко изглеждаше решено, но вестфалци имаха последната дума. Те организираха бърза атака, която беше завършена от Кагава за ценното 2:1 насред "Фолксваген Арена".

По-рано през деня пък Байерн отстъпи с 1:3 в Мьонхенгладбах и така интригата в германския елит се завърна.

Сблъсъкът протече при ясно поделено превъзходство през двете полувремена. Преди почивката Борусия правеше, каквото си поиска, но след това ролите се размениха и играчите на Дитер Хекинг не оставиха съперника да диша.

Още до петата минута игралите в черно гости бяха ударили две греди чрез Илкай Гюндоган и Свен Бендер. В 9-ата минута пък Пишчек пропиля отлична възможност за попадение. Първата опасност пред Роман Бюрки дойде чак след половин час игра, когато Шюрле стреля точно до гредата.

Секунди по-късно обаче Жошуа Гилавоги загуби лековато топката от Хенрих Мхитарян пред наказателното си поле и Марко Ройс се озова сам срещу Диего Беналио, което означаваше гол.

По-късно в мача Мхитаран асистира и за втория гол на своя тим, но преди това още веднъж изигра ключова роля, след като в 35-ата минута изби с глава насочената към мрежата топка след засичане на Налдо.

През второто полувреме футболистите на Борусия минаха центъра не повече от три-четири пъти, защото "вълците" се преобразиха и наложиха масиран натиск. Бас Дост вече беше на терена и пред Бюрки се заформиха няколко мелета. Най-критично за вратаря беше в секундите между 61-ата и 63-ата минути, когато един след друг с попадение се разминаха Дост, Виейриня, Дракслер и Родригес.

Междувременно Илкай Гюндоган беше напуснал заради травма и това допълнително затрудняваше гостите в стремежа им да си върнат контрола върху играта.

Инфарктният завършек можеше да бъде спестен, но в 78-ата минута Пиер-Емерик Обамеянг пропусна от няколко метра след поредно впечатляващо отиграване на Мхитарян. С неточния си удар Обамеянг затвърди впечатлението, че днес беше може би най-слабият му мач от месеци насам и логично той беше заменен.

Свен Бендер се оказа последна преграда в 81-ата минута, като Волфсбург за пореден път се размина с изравняването.

То обаче стана факт в 90-ата минута. Тогава Шюрле се строполи в наказателното поле и реферът отсъди дузпа, макар да нямаше основания за това, както се видя от повторенията. Рикардо Родригес вкара с кинжален шут до гредата и иначе логичното равенство, предвид показаното от двата тима, вече беше факт.

Да, ама не. Играчите на Борусия не се отказаха и след няколко подавания Кагава се озова сам срещу Беналио и отмъкна трите точки в посока Дортмунд.

С тази загуба Волфсбург падна до пета позиция в класирането за сметка на Херта (Берлин) и Борусия (М).