Иван Абаджиев 11 пъти гонил "завинаги" щангиста Ангел Генчев от националния отбор

Иван Абаджиев 11 пъти гонил "завинаги" щангиста Ангел Генчев от националния отбор

Треньорът Иван Абаджиев 11 пъти гонил "завинаги" щангиста Ангел Генчев от националния отбор, си припомня той в документалния филм "Салто мортале" на Борислав Колев, представен на 22-рия Фестивал на българското докумeнтално и анимационно кино "Златен ритон". През януари филмът ще участва на фестивал в Биариц, съобщи Колев на пресконференция. Той се надява оттам да тръгне разпространението, защото няма световен дистрибутор.

След "Златен ритон" предстои прожекция в затвора в Белене, където е сега героят на филма. Продукцията за драматичната, дори трагична съдба на развенчания - без абсолютно никаква вина - олимпийски шампион въздейства по-силно от игрален филм, коментират зрители. На първата истинска, по думите на Генчев, олимпиада - в Сеул през 1988 г. - след идеологически оцветените състезания в Москва и Лос Анджелис, на българите "е дадена нота" да не печелят всички първи места във вдигането на тежести.

"Лимитът" е два златни, два сребърни и два бронзови медала. А състезателите са готови за олимпийски шампиони - след дълги и мъчителни тренировки, на моменти наподобяващи изтезания, особено методите за сваляне на килограми. Отборът ни не се подчинява на "нареждането". Ангел Генчев става шампион и прави прословутото задно салто, обиколило световния тв ефир. Часове по-късно златният медал му е отнет заради допинг.

Ударът е съкрушителен - най-вече унижението от несправедливостта. Генчев е готов да емигрира в САЩ - журналистът Владимир Костов го води в американското посолство в Сеул. Оказва се обаче, че Международният Червен кръст не може да съдейства за изтегляне след няколко месеца на семейството на спортиста, защото не е успял да сключи брак с майката на новороденото си дете - заради шестте месеца "затвор" в тренировъчен лагер.

През сълзи Ангел разказва, че не е можел да си представи да не види никога детето и жена си, и затова остава. Не може обаче да понесе удара и се пропива, става "мутра", попада в затвора за 11 години, от които шест в килия без прозорци, вода, легла и т.н. Намира спасение в езотеричната литература. По време на снимките на филма всичко това е зад гърба му. Амбициран е отново да се върне в големия спорт - демонстрира отлична форма, убеден е, че възможностите на човека са "в главата" - от психическата нагласа зависи на какво си способен.

И както винаги, се състезава само със себе си - най-важната победа според него. "Ангел искаше дори повече от мен - хвърляше се на невъзможни тежести", свидетелства Иван Абаджиев. Точно когато изглежда, че нещата се оправят - Генчев печели на Национално първенство през 2014 г., няколко месеца по-късно отново е в затвора - за глупост, по думите му. А преди това е потънала и лодката, с която е изкарвал прехраната на семейството си. До него обаче неизменно е преданата му съпруга юрист. Ангел мечтае, като излезе от затвора, да купи кемпер и с жена си и малкия им син да обикалят света - все едно къде, важното е да почувстват душите си свободни.

Според автора на филма Генчев е жертва на политическото лицемерие, на задкулисието, но и на собствените си бесове, и ако има спасение за него, то е в любовта. Най-въздействащият филм на фестивала, метафора на времето и на пречупената човешка съдба, а в по-философски план - и на проблема за избора, който всеки прави, е оценката на критици.

Следвай ни:

Още от Други спортове

Виж всички