Ботев (Пд) удари "моряците" на "Тича"

Завръщането на Николай Костов в България начело на Ботев (Пловдив) стартира успешно, след като тимът победи заслужено с 2:1 Черно море на "Тича" в мач от 16-ия кръг на "А" група. Лъчезар Балтанов откри в 43-ата минута от дузпа, Матиас Курьор изравни в 59-ата минута, а резервата Нико Варела донесе важните три точки с гол в 72-ата минута. Успехът бе едва пети от началото на сезона за пловдивчани и първи далеч от "Коматево" от 9 август, когато надви с 0:1 Пирин в Благоевград. "Жълто-черните" останаха на осмо място, но вече имат 18 точки. Домакините пък записаха втора поредна загуба пред своя публика и общо седма в първенството, като с актив от 21 точки са на на шесто място.

Наставникът на гостите Николай Костов заложи на Грегъри Нелсън на върха на атаката в своя официален дебют, а около него действаха - Даниел Генов, Серкан Юсеин, Рихави Кифуиети, Мариан Огнянов и Лъчезар Батанов. Спасов пък заложи на същите 11, които разбиха с 4:0 Монтана в последния кръг.

Още в 5-ата минута Грегъри Нелсън можеше да открие, но стреля в Георги Китанов. В 20-ата минута гол на Филип Филипов бе отменен поради засада. Златков получи аркада, но след лекарската намеса остана на терена. Стенио пробва удар, но той мина встрани от вратата на гостите. Андреас Васев напусна още в 38-ата минута, а на негово място влезе Живко Петков.

Няколко минути по-късно Нелсън се откъсна, а Мамату Кулибали го фаулира в наказателното поле. Реферът посочи бялата точка, а Балтанов бе точен и даде аванс на гостите. На почивката Никола Спасов замени Кулибали и пусна Хуан Вареа, а "моряците" натиснаха своя противник.

В 59-ата минута Матиас Курьор изравни с удар от въздуха от няколко метра с втория си пореден гол и общо шести в този шампионат. Последваха пропуск на Стенио, който от няколко метра стреля над гредата. Мариан Огнянов изведе резервата Варела зад отбраната в 72-ата минута, а той с диагонален изстрел прати топката в мрежата на Китанов за 2:1. Попадението е негово трето, което го прави голмайстор номер едно на Ботев този сезон.

В 84-ата минута с отличен финт Рахави Кифуети проби отдясно и стреля силно, но Китанов изби в корнер. "Моряците" нямаха идея как да стигнат до изравняване, а на контраатака гостите можеха да вкарат и трети гол, но Кифуети и резервата му Християн Казаков пропуснаха да направят още по-голяма победата на Ботев.

Другата седмица предстои ново гостуване на "канарчетата" в Ловеч, докато Черно море има мач на "Лаута" с Локомотив (Пловдив).