Радост на Зеления остров - и Ейре е на европейско (видео + галерия)

Ейре е 22-ият финалист на Евро 2016. В среща-реванш от баражите за класиране на еврофиналите отборът на Мартин О'Нийл победи с 2:0 Босна и Херцеговина и заслужено се нареди сред финалистите. И двата гола за ирландците вкара Джонатан Уолтърс. Той откри от дузпа в 24-ата минута, а в 70-ата се разписа за втори път и подпечата визите на "детелините" за Франция.

В първия мач двата тима си размемиха късни голове и завършиха 1:1, което даваше леко предимство на ирландците. Дарил Мърфи и Джонатан Уолтърс водеха атаката на домакините, а сред резервите бе оставен ветеранът Роби Кийн. Ейре - Босна и Херцеговина 2:0

За гостите от Босна в предни позиции действаше Един Джеко, а Сенад Лулич, Миралем Пянич и Един Вишча оформиха офанзивното трио зад него.

Двубоят в ирландската столица стартира с минута мълчание в памет на жертвите на терористичните атаки в Париж. Домакините излязоха със самочувствието на отбор, който няма загуба в 8 поредни мача на свой терен. За последно двата тима се срещнаха в Дъблин през 2012 година и тогава Ейре спечели с 1:0 след гол на Шейн Лонг.Ейре - Босна и Херцеговина 2:0

Подкрепяни от феновете по трибуните на "Авива Стейдиъм", ирландците доминираха в първите минути. Роби Брейди центрира опасно към Уолтърс, но Асмир Бегович изби в корнер. Стражът на Босна и Херцеговина трябваше да се намесва още веднъж до средата на полувремето, а в същото време защитниците в зелено внимаваха много за Джеко и Пянич.

В 23-ата минута центриране на Дарил Мърфи срещна ръката на Елвир Зуканович и реферът Бьорн Куйперс посочи бялата точка. Гостите претендираха, че разстоянието е било твърде малко, но холандският арбитър беше непреклонен. Зад топката застана Джонатан Уолтърс, който спечели спора с бившия си съотборник в Стоук Сити Бегович и откри резултата.Ейре - Босна и Херцеговина 2:0

Босненците се опитаха да отвърнат на удара, но чак в 34-ата минута стигнаха до първия си удар към вратата на Дарън Рандолф. Изстрелът бе на Харис Медунянин, но не доведе до нищо интересно. Гостите все пак можеха да погледнат с оптимизъм към статистиката, която сочеше, че Ейре няма повече от един отбелязан гол в домакински мач през 2015 година.

На полувремето Мехмед Баждаревич смени Един Кокалич с Мухамед Бешич. Гостите заиграха много по-агресивно и се настаниха в половината на ирландците, но постепенно импулсът в играта им отмина. Така се стигна до 70-ата минута, когато Емир Спахич извърши грубо нарушение срещу Уолтърс, но странно защо съдията му спести задължителния втори жълт картон. След последвалото центриране защитниците на Босна и Херцеговина позволиха топката да стигне до Джонатан Уолтърс и той с прецизен удар вкара втория си гол в мача.Ейре - Босна и Херцеговина 2:0

Малко по-късно отново Спахич се провали и остави Шейн Лонг очи в очи с Бегович, но нападателят на домакините пропусна да реши всичко. В последните минути босненците можеха да вкарат поне почетен гол, но резервата Ведад Ибишевич уцели напречната греда.

За Ейре това ще е трето участие на еврофинали след 1988 и 2012 година.

ЕЙРЕ - БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА 2:0 (1:0)