ЦСКА (М) сложи край на кошмарна серия, Миланов помогна за успеха (видео)

ЦСКА (Москва) победи с 2:0 Динамо (Москва) в столичното дерби от 11-ия кръг на Премиер лигата и си върна аванса от 8 точки пред Зенит преди паузата за евроквалификациите. "Армейците" най-после прекъснаха тенденцията да не могат да победят "бяло-сините". Последният успех на ЦСКА срещу този съперник датираше от 2009 година, но днес разликата в класите си пролича и с попадения на Понтус Вернблум и Ахмед Муса отборът на Леонид Слуцкий взеха своето.

Георги Миланов влезе като резерва в 70-ата минута. Българинът внесе повече острота в атаките на ЦСКА, които преди почивката бяха лесно разгадаеми за защитата на Динамо. Вернблум откри с глава в 47-ата минута, а половин час по-късно Ахмед Муса затвърди победата на символичните гости.

Наставникът на Динамо Андрей Кобелев се надяваше отборът му да продължи традицията да се представя успешно срещу "армейците". Павел Погребняк и Александър Кокорин поведоха атаката на Динамо, а по двата фланга им помагаха Алексей Ионов и Александър Ташаев. Откритието на сезона Григорий Морозов отново беше преместен в центъра на защитата, вместо контузения Виталий Дяков.

В състава на ЦСКА след наказание се завърна десният бек Марио Фернандес. Мястото на контузения Василий Березуцкий пък беше заето от брат му Алексей. Роман Ерьоменко отново остана сред резервите за сметка на Бибрас Натхо, а Зоран Тошич и Ахмед Муса действаха от двете страни на централния нападател Сейду Думбия. На практика Слуцкий заложи на същите 11, които излязоха през седмицата в мача срещу ПСВ Айндховен в Шампионската лига, спечелен с 3:2.

Динамовци започнаха по-силно и Погребняк създаде напрежение в наказателното поле пред Игор Акинфеев, но ударът му беше блокиран, а след това далечен изстрел на нападателя излезе в аут. След четвърт час игра отново Погребняк излезе на голова позиция, преодоля Акинфеев, но от малък ъгъл не уцели вратата. Атаките на ЦСКА в тези минути не носеха никаква опасност за Владимир Габулов. По-притеснителна за Слуцкий обаче беше лекотата, с която халфовете на "армейците" позволяваха на техните съперници да преминават централната зона. Постепенно обаче играта се изравни.

Чак в 30-ата минута футболистите на ЦСКА направиха добра комбинация в близост до противниковата врата, но Тошич стреля неточно. Малко по-късно Натхо получи удар в лицето и беше сменен от Ерьоменко. Израелецът искаше да се върне в игра, но от лекарския щаб не му позволиха. В самия край на полувремето дълъг пас на Алан Дзагоев намери марио Фернандес, който върна топката към точката на дузпата, а в опита си да изчисти Юрий Жирков едва не си вкара автогол.

ЦСКА поведе в 47-ата минута с гол на Вернблум. Шведът надскочи Томаш Хубочан след центриране на Дзагоев от корнер и направи безпомощен Габулов. Динамо отговори с опасен удар на Погребняк, но Акинфеев изби. Най-обрият шанс пред бившия национал се откри в 55-ата минута, когато Александър Ташаев го намери непокрит в наказателното поле, но Погребняк и този път не успя да вкара първия си гол, след като се завърна от Англия. Той беше сменен в 60-ата минута от Антон Соснин, а Кокорин се премести на върха на атаката.

Друга резерва - Дмитрий Живоглядов, можеше да изравни в 62-ата минута, но ударът му мина съвсем близо до гредата. След появата си в игра Миланов се включи много активно, а в 77-ата минута неговият отбор стигна до втори гол и си гарантира трите точки. Муса напредна през разреданата защита на Динамо и подаде на Думбия, който не можа да преодолее Габулов, но топката се върна в него и котдивоарецът веднага центрира към Муса, а за него не бе проблем от около метър да я забие във вратата.

Нигериецът имаше възможност да се разпише още веднъж, но в 89-ата минута пропусна очи в очи с Габулов.

След днешния мач ЦСКА продължава без загуба и е убедителен водач в класирането, а Динамо няма гол в 4 поредни двубоя и остана на 8-о място в таблицата преди изиграването на останалите мачове от кръга.