Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Барса успя и без Меси, но въпросителните са много (видео)

С два гола в рамките на няколко секунди в края на мача Барселона измъкна трудна домакинска победа с 2:1 над Байер (Леверкузен) във втория си мач от Група "Е" на Шампионската лига. Германците водеха след попадение на Кириакос Пападопулос в 22-ата минута и уверено вървяха към успеха, но в 80-ата минута резервата Сержи Роберто изравни, а две по-късно Луис Суарес осъществи обрата.

Това беше първата среща на каталунците без лидера им Лионел Меси, който е контузен. При негово отсъствие "блаугранас" бяха доста неубедителни в големи периоди от срещата и успехът им е по-скоро незаслужен. Започналият вместо Меси Сандро Рамирес е големият длъжник, защото пропусна три 100-процентови ситуации. След това с травма напусна и капитанът Андрес Иниеста и облаците над "Камп Ноу" се сгъстиха още повече, но влезлият на мястото на Сандро Мунир Ел Хадади донесе нужния тласък. Негов удар в 80-ата минута се оказа труден за спасяване от Бернд Лено и при добавката Сержи изравни. Веднага след това Ел Хадади навърза няколко защитници и асистира на Суарес, който едва не скъса мрежата от насъбралата се ярост.

Наред с редицата пропуски на футболистите на Барселона, такива сториха и гостите. В началото на второто полувреме централният им нападател Хавиер Ернандес пропусна да вкара за 2:0, останал сам срещу Марк-Андре тер Стеген. Заедно с Жереми Матийо вратарят на шампионите носи вина за гола в мрежата си, но пък в същото време спаси поне две чисти ситуации, с което донякъде се реваншира.

В другия мач от групата считаният за фаворит Рома загуби с 2:3 при гостуването си на БАТЕ (Борисов), което направи Барса лидер с 4 точки.

Неймар и Луис Суарес допълваха нападателното трио на Луис Енрике, а Жерард Пике и Хавиер Масчерано започнаха в центъра на защитата, докато Жереми Матийо действаше като ляв бек. Леверкузен излезе в нетипичното за себе си 4-4-2 с Карим Белараби и Хавиер Ернандес като нападатели.

Че днес няма да е обикновена вечер на "Камп Ноу", в която гостуващият тим ще отнесе няколко попадения, стана ясно още в началните секунди. Не беше изтекла и втората минута, когато Чичарито получи хубаво подаване и от няколко метра стреля опасно, но Тер Стеген майсторски отрази.

"Лос кулес" веднага отговориха с акция, при която Сандро центрира към Луис Суарес, но уругваецът беше изпреварен в последния момент. Следващите няколко минути бяха за домакините, като първо Иван Ракитич пропусна с глава отблизо, а след това Сандро Рамирес стигна до ситуация едно на едно с Лено, но германският страж показа завиден рефлекс и парира удара.

След това Байер взе предимство и се стигна до 19-ата минута, в която Кевин Кампъл на два пъти в рамките на няколко секунди се размина с откриващото попадение. В единия случай шутът му с левия крак мина край гредата за радост на Тер Стеген, който само го изгледа, а в другия защитник блокира шута му в решителния момент. В тези моменти и Чичарито беше нахлул застрашително в наказателното поле на Барса и се виждаше, че голът вече е въпрос на време.

Така дойде изпълнение на корнер от Хакан Чалханоолу в 22-ата минута, при което Пападопулос с лекота надскочи Тер Стеген във вратарското поле и "аспирините" смълчаха каталунците - 0:1.

Тер Стеген се реваншира с изключителна намеса в 36-ата минута, когато Белараби задмина Пике като професионалист съперник от аматьорската лига, след което от няколко метра шутира много силно, но стражът отрази.

Носителят на трофея беше най-близо до изравняването в 39-ата минута. Тогава Неймар насочи топката в гредата, а при добавката Сандро отново ядоса всички фенове на клуба с пропуск от перфектна позиция, като стреля в тялото на футболист в бяло.

Неймар пробва късмета си и от фал в 41-ата минута, но не застраши Лено, с което се изчерпаха интересните моменти за първата част.

Всичко можеше да приключи в 50-ата минута, когато Чичарито се оказа сам срещу вратаря, но шокира с удар високо над гредата. Веднага след това Роджер Шмит го смени с Щефан Кийслинг.

Две минути по-късно Сандро отново изскочи на перфектна позиция, но пак не намери пътя към мрежата. Последва пропуск и на Неймар, за да се стигне до 60-ата минута, когато сърцата на каталунците се свиха още повече, виждайки как Иниеста напуска, държайки се за дясното бедро.

Шмит извади и Белараби, с които Байер загуби бързината си в атака. Това позволи и защитниците на Барселона да тръгнат по-масирано напред и Пике пропусна да изравни с глава. В 76-ата минута Неймар демонстрира нетипична за себе си разсеяност и от няколко метра не уцели добре кълбото.

При всичко това едва ли някой на стадиона е очаквал, че Барса ще съумее да осъществи обрат, но това стана. За две минути Сержи Роберто и Луис Суарес нанесоха удара, от който гостите така и не успяха да се съвземат, като до края не организираха дори една смислена акция.

В събота на Барса предстои тежко гостуване на Севиля в Примера дивисион. Битката в ШЛ пък се подновява след три седмици, като на 20 октомври първенецът гостува на БАТЕ, а Леверкузен приема Рома.