Дебютант спаси Ливърпул от невиждан срам, бивша звезда от "А" група смълча "Анфийлд" (видео)

Ливърпул се промъкна в 4-ия кръг на "Кепитъл Уан Къп" след инфарктен мач с четвъртодивизионния Карлайл. Отборът на Брендън Роджърс се нуждаеше от дузпи, за да сломи съпротивата на тима от Лига 2. В редовното време и продълженията срещата завърши 1:1, като за гостите се разписа бившият нападател на Локомотив (София) Дерек Асамоа. 34-годишният футболист изравни в средата на първото полувреме, след като Дани Ингс беше дал преднина на мърсисайдци.

При дузпите големият герой за Ливърпул беше Адам Богдан, който още в дебюта си спаси три от ударите на футболистите на Карлайл и класира тима си напред. Пропуски за "червените" направиха Адам Лалана и Фелипе Коутиньо, но те не се оказаха фатални.

След разочароващото домакинско равенство срещу Норич Брендън Роджърс направи цели 6 рокади в състава си, но не даде шанс на някои от младите надежди на клуба, както се очакваше. На вратата застана Адам Богдан, който се изправи срещу първия отбор в кариерата си. В центъра на защитата се завърна Деян Ловрен, а в халфовата линия се появи доскоро контузеният Джо Алън. Дани Ингс заслужи титулярно място след гола си срещу Норич и поведе атаката, подпомаган от Адам Лалана и Роберто Фирмино.

В състава на Карлайл голямата изненада беше, че на пейката остана водещият реализатор Джабо Ибере, който има 10 гола от началото на сезона. Вместо него мениджърът Кийт Кърл пусна опитния Дерек Асамоа, познат у нас с изявите си за Локомотив (София) през сезон 2009/10.

Мачът започна с натиск на Ливърпул и удар встрани от вратата на Лалана, който получи добър пас от Фирмино. Първата истински опасна ситуация създаде Дани Ингс, но Гилеспи спаси неговия изстрел. Натискът на мърсисайдци обаче се засилваше все повече. Джеймс Милнър шутира неточно от добра позиция, за да се стигне до 23-ата минута, когато най-активният в състава на домакините - Дани Ингс, откри резултата. Бившият нападател на Бърнли засече центриране на Лалана и отблизо опъна мрежата.

Малко по-късно при идентична ситуация Ингс можеше да се разпише отново, но след центрирането на Алберто Морено прати топката в аут. В 35-ата минута гостите осъществиха една от малкото си атаки до почивката, при която Хери намери Асамоа и 34-годишният нападател технично преодоля Адам Богдан. Лошите новини за Ливърпул не спряха дотук, защото само две минути по-късно Фирмино се контузи и беше заменен от Дивок Ориги.

Втората част стартира с неспирни атаки на Ливърпул. Ориги поиска дузпа, но реферът прецени, че такава няма. Белгийският нападател не спря да тормози защитниците на Карлайл. Гилеспи спас негов удар в 51-ата минута, а после и Ингс пропусна отново да даде преднина на "червените". Положенията пред вратата на  гостите следваха едно след друго, но гол така и не падаше. Най-деен за мърсисайдци беше влезлият като резерва Филипе Коутиньо, но негов силен удар от 25 метра мина встрани от целта.

В последните секунди на редовното време бразилският национал направи повторен опит да изненада стража на Карлайл от далечно разстояние, но не успя и това означаваше продължения на "Анфийлд". В тях пропуски за Ливърпул направиха Джеймс Милнър и Ловрен, а след това хърватинът се контузи и домакините завършиха двубоя с човек по-малко.

Жребият отреди дузпите да се изпълняват на вратата, зад която се намираха гостуващите фенове. Милнър и Емре Джан бяха точни за Ливърпул, а между тях Богдан спаси удара на Грейнджър. След това обаче пропуски на Адам Лалана и Коутиньо дадоха шанс на гостите да изравнят. Петият изпълнител за домакините Дани Ингс не сгреши и тогава цялото напрежение се прехвърли върхи Хери от Карлайл, който стреля слабо и Богдан хвана удара му.

В следващия кръг съперник на Ливърпул ще е новакът в Премиър лийг Борнемут.

ЛИВЪРПУЛ - КАРЛАЙЛ 1:1, 4:3 след продължения и дузпи