Предимно жените се тревожат за теглото си. И няма спор - пушенето е вредно най-вече за белите ти дробове. Съвсем наскоро обаче американски учени определиха точно как никотинът въздейства като подтискащо глада средство в мозъка. Според специалистите пушачите имат склонност да са по-слаби от хора, които не пушат, и изследването, ръководено от Университета в Йейл, публикувано в Science, описва как никотинът активира определени неврони в част от мозъка, известна като хипоталамус. Тези неврони казват на тялото кога то е яло достатъчно, според старшия автор Марина Пичиото, професор по невробиология и фармакология в Йейл.
"Много хора казват, че няма да откажат цигарите защото ще напълнеят. В крайна сметка ние искаме да помогнем на хората да поддържат телесното си тегло, когато се откажат от вредния навик и, може би, да помогнем на непушачите, които се борят със затлъстяването", твърдят специалистите.
Откритието е било направено при изучаване на мишки, но учените се надяват, че подобни рецептори могат да бъдат изолирани и при човека. Серия от експерименти показала, че експериментално лекарство за лечение на депресия може да включи определен никотинов рецептор, който от своя страна задвижва подмрежа от неврони в хипоталамуса – наречени про-опиомеланокортин или POMC клетки – че времето за хранене е приключило. Рецепторът се оказал независим от тези, които отприщват силното желание за никотин у пушачите.
Това съвсем не означава, че трябва да се пробваш да слабееш чрез пушене, разбира се.