Мечтата се срина! Няма да има 6 от 6 за Барса, Атлетик със Суперкупата (видео + галерия)

Барселона не успя да стигне до чудото на реванша за Суперкупата на Испания срещу Атлетик Билбао и се прости с мечтата да вдигне шест трофея в рамките на сезона. Двата тима завършиха 1:1 на "Камп Ноу" и след тримфа с 4:0 в Билбао тимът на Атлетик прибави втора Суперкупа на Испания във витрината си след 1984 г. Голът за Барселона отбеляза Лионел Меси в 43-ата минута. В 57-ата каталунците останаха с човек по-малко след изгонването на Жерар Пике, а изравнителния гол за баските отбеляза вездесъщият Ариц Адурис четвърт час преди края. Таранът беше герой в първата среща, когато се отчете с хеттрик.

Мечтата на Барса за 6 трофея се сгромоляса
Домакините от Барселона очаквано започнаха да атакуват вратата на гостите от Билбао от първата минута, стремейки се към бърз гол, който да увеличи шансовете им за краен успех. В 7-ата минута Пике отправи опасен удар, който срещна напречната греда.

Последваха още силни минути за Барса. Луис Суарес центрира в наказателното поле, като търсеше Пике, но бранителят на Барселона не успя да насочи добре топката. Играчите на Атлетик бяха приели играта в своята част, пресираха съперника си и не пропускаха всяка възможност за контраатака. Ариц Адурис се озова на добра позиция, но не успя да надиграе Жереми Матийо и опасността пред вратата на Барселона премина. В 14-ата минута Лионел Меси опита да изведе Луис Суарес сам пред вратата, но уругваецът не достигна до топката.

Атлетик отново стигна до опасна възможност пред вратата на Браво, като пак Адурис беше в центъра на събитията. В 20-ата минута Иниеста изработи чудесно положение за Барса, но отбраната на баските се справи. Четири минути по-късно капитанът на Барселона изненада отбраната на тима от Билбао, като влетя в наказателното поле, отне я от бранител на Атлетик, но не успя да я овладее или да отправи удар и тя напусне полето. В 28-ата минута Педро пропиля добра възможност да притесни стража на гостите, но се размина с топката. Преди това и Меси не успя да нанесе удар.

В 33-ата минута удар все пак беше отправен от Иниеста, но топката прелетя високо над вратата.
Пропуските дадоха самочувствие на гостите, които организираха продължителна атака в полето на Барса, която обаче не завърши с отправяне на удар и топката отново премина във владение на каталунците. Усилията на Барселона все пак дадоха резултат две минути преди края на редовното време. Иван Ракитич напредна отдясно, центрира в наказателното поле, където топката попадна у Лионел Меси и от близка дистанция аржентинецът простреля вратата на Атлетик.
Началото на второто полувреме отново предложи познатата картина - Барселона владееше топката, а играчите на Атлетик упражняваха здрава преса. В 54-ата минута Луис Суарес имаше претенции за дузпа, но такава не беше отсъдена.

Минута по-късно Адурис се озова на отлична позиция, стреля, но Браво отрази удара. Жерар Пике избухна с претенции към страничния арбитър и беше отстранен. Само минута по-късно Педро можеше да удвои аванса на Барселона, но ударът му беше отразен.
Това се оказа и преломен момент в мача. С човек по-малко каталунците отпаднаха физически и логично четвърт час преди края гостите стигнаха до изравнително попадение чрез Ариц Адурис, който отбеляза хеттрик в първия мач в Билбао. Малко след това героят за баските беше заменен и обра овациите на гостуващата агитка. Пет минути преди края и Атлетик остана с човек по-малко, след като малко пресилено Кике Сола беше изгонен. В крайна сметка резултатът се запази и в оставащите минути и така Атлетик започна сезона с ценен трофей. Барселона пък вече спечели Суперкупата на Европа след 5:4 над Севиля в Тбилиси.