Сензация на "Сан Мамес"! Атлетик разкъса Барса по пътя към петия трофей (видео + галерия)

Атлетик Билбао разкъса Барселона пред препълнените трибуни на "Сан Мамес" в първия двубой за Суперкупата на Испания. Баските спечелиха с 4:0 и за воденият от Луис Енрике тим ще бъде изключително трудно на реванша след три дни на "Камп Ноу" да обърне негативния развой на нещата. С хеттрик за успеха на баските се отличи Ариц Адурис, а един добави Микел Сан Хосе, който откри резултата с шедьовър от центъра на игралното поле.

Залогът за Барселона в този двубой е огромен, тъй като каталунците се опитват да изравнят своя ненадминат от никого рекорд с шест трофея от шест възможни от 2009 година. До този момент момчетата на Луис Енрике вече спечелиха четири - титла и купа на Испания,  трофея в Шампионската лига и Суперкупата на Европа. Ако стигнат до чудото на 17 август, то те ще продължат да мечтаят за шести трофей на световното клубно първенство през декември.

Сблъсъкът беше повторение на финала за Купата на Краля от месец май, в който каталунците спечелиха с 3:1 на "Камп Ноу". Тогава два гола за селекцията на Луис Енрике отбеляза Лионел Меси, а едно попадение добави Неймар, който днес не играе, тъй като се лекува от заушка.
Барселона на колене на "Сан Мамес"
Домакините влязоха много агресивно в срещата и се настаниха трайно в половината на Барселона, като положенията пред вратата на стража Марк-Андре тер Стеген се редуваха едно след друго. Самият германски вратар показа няколко неубедителни намеси при изчистването на топката. Така се стигна до 13-ата минута, когато Тер Стеген сам вкара вълка в кошарата, като излезе много напред, за да изчисти топката с глава. Тя попадна в централния кръг, откъдето Микел Сан Хосе с бомбен шут я прати във вратата на Барселона за 1:0.

Каталунците се опитаха да притиснат домакините, но баските се отбраняваха грамотно. Мегазвездата Лионел Меси пък играеше изтеглен назад, като беше поел функциите на Иниеста. Все пак Барса беше много близо до изравняване чрез Педро, който нацели греда в 49-ата минута.

В рамките на малко повече от четвърт час обаче баските окончателно подчиниха своя съперник с два гола на Арис Адурис в 53-ата и 62-ата минута. В 68-ата от дузпа нападателят на Атлетик оформи своя хеттрик в мача.

И при трите гола за Атлетик роля изигра бразилският защитник Дани Алвеш. При първото той беше преодолян с лекота от Сабин на фланга, който центрира и Адурис с глава не сгреши. След това той лошо изчисти топката при една разбъркване пред вратата и тя попадна в крака на нападателя на Атлетик. Бразилецът извърши и нарушението за дузпата, като събори противников играч при изпълнение на ъглов удар.
Дори и при тази убедителна преднина, играчите на Атлетик продължиха да тормозят своя съперник като зверове, които са надушили кръв и можеха да стигнат до пети гол в самия край на мача, но атаката им беше спряна заради засада.

Каталунците се разиграха в края, но не стигнаха до нищо интересно. Лионел Меси стреля четвърт час преди края към вратата на Атлетик, но топката беше отбита в ъглов удар.

Така Атлетик е много близо до спечелване на трета Суперкупа на Испания в историята си, както и до първи спечелен финал срещу Барселона от четири опита.

Реваншът на "Камп Ноу" е след три дни, а любопитното е, че двата клуба ще се срещнат три пъти в рамките на десетина дни, тъй като жребият за новия шампионат отреди Барселона да гостува именно на Атлетик Билбао в първия кръг от Примера.

Атлетик Билбао - Барселона 4:0
1:0 - Сан Хосе (13)
2:0 - Адурис (53)
3:0 - Адурис (62)
4:0 - Адурис (67)