Шампионско представяне и финал за Джокович на "Уимбълдън" (видео)

За четвърти път в своята кариера Новак Джокович ще играе на финал на "Уимбълдън". Поставеният под номер 1 в основната схема сърбин, който защитава трофея си в надпреварата, победи на 1/2-финала Ришар Гаске (Франция) със 7:6(2), 6:4, 6:4 след 2 часа и 20 минути игра на Централния корт в "Ол Инглънд Клъб". Така той очаква в битката за титлата в неделя победителя от другия 1/2-финал между рекордьора по трофеи от Големия шлем Роджър Федерер (Швейцария) и първата ракета на Великобритания Анди Мъри.

Това бе 13-и сблъсък между двамата тенисисти, общо трети в надпревара от Големия шлем и първи на тревна настилка. Сърбинът тотално доминира срещу френския си съперник - вече има 12 победи и само едно поражение. Поставеният под номер 21 в основната схема Гаске не успя да се пребори за място на първи финал в турнир от "Голямата четворка". Той пропусна шанса да влезе в историята като едва втория французин в "Оупън ерата", който достига до двубоя за титлата в "Ол Инглънд Клъб". Предишният такъв случай е със Седрик Пиолин от 1997 година.

Въпреки че още в средата на днешния мач 28-годишният Джокович се оплака от проблеми с лявото рамо и за кратко се намеси терапевт, той не допусна това да повлияе на представянето му. Макар и с повече непредизвикани грешки от обичайното, сърбинът не остави съмнение кой е по-добрият тенисист в този 1/2-финал. В първия сет имаше размяна на по един пробив, след което битката се реши в тайбрек. Във втората част един ранен брейк се оказа достатъчен на Ноле. Подобна бе ситуацията и в третия сет, в който Гаске се бори мъжки, но така и не съумя да се противопостави на шампиона от "Уимбълдън" през 2011 г. и 2014 г.

Джокович започна силно сблъсъка и направи резултата 2:0 в своя полза след ранен пробив. В третия гейм обаче 29-годишният Гаске създаде проблеми на опонента си и при втория си брейкпойнт върна пробива - 1:2. До края на този сет двамата състезатели взимаха подаванията си без проблеми и така се стигна до тайбрек. В него силите бяха изравнени до 2:2, след което Джокович избухна с пет поредни точки и така поведе в частите след 7:5 в такйбрека.

Във втория сет походът на сърбина продължи и той осъществи пробив за 1:0. В третия гейм сърбинът имаше нов брейкпойнт, но не се възползва. При последвалото си подаване самият Новак трябваше да отвръща на атаките на противника си и се справи. Разликата от един пробив се оказа непреодолима за Гаске и той загуби частта с 4:6. Именно след седмия гейм в този сет Джокович даде да се разбере, че има болки в лявото рамо и на Централния корт за кратко се появи терапевт.

Здравословните проблеми продължиха да мъчат световния номер 1, но въпреки това той не допусна изненада и в третата част. При 1:1 Джокович стигна до брейкпойнт, но не го реализира. Вторият шанс обаче бе материализиран и пробивът стана факт за 2:1. Сърбинът демонстрира стабилност в собствените си сервис-геймове и не даде никакъв шанс за противодействие на Гаске. Нещо повече - при 5:3 Ноле имаше два мачбола, но французинът се измъкна и се задържа в мача - 4:5. Краят обаче бе неизбежен. Джокович записа срещу името си гейм на нула за 6:4 и така стигна до победата.

Защитаващият титлата си сърбин остави в статистиката 12 аса и 2 двойни грешки, докато при Гаске тези показатели бяха по 6. Джокович, който преследва своята девета титла от Шлема, регистрира 46 печеливши удара в мача - с 10 повече от тези на съперника си. Ноле обаче направи повече непредизвикани грешки от французина - 22 срещу 19.