Шарапова стигна 1/2-финал, Мугуруса твори история

Поставената под номер 4 Мария Шарапова надигра американката Коко Вандевеге с 6:3, 6:7 (3), 6:2 в 1/4-финален дуел от турнира "Уимбълдън", продължил 2 часа и 45 минути. Руската тенисистка за първи път загуби сет в надпреварата, но се мобилизира и успя да прекърши амбицираната си съперничка. На фаза 1/2-финал Маша ще мери сили срещу победителката от двубоя Серина Уилиямс - Виктория Азаренка.

Фаворитка в мача наложи волята си в първия сет с по-умела игра от дъното на корта. Във втория Шарапова поведе с ранен пробив и го задържа до десетия гейм. При 5:4 тя сервираше за мача, но изпусна контрола на топката, а и на целия мач - 5:5. В тайбрека американката игра по-находчиво и набра добра преднина, за да завърши частта със 7:3. В третия сет носителката на пет титли от Големия шлем не остави съмнения в превъзходството си - 6:2. Любопитното е, че статистиката след края на срещата показа превъзходство на Вандевеге при успешните завършващи удари - 32:20, и лека разлика при непредизвиканите грешки - 23 за приятелката на Григор Димитров и 27 за Вандевеге.

В друга 1/4-финална среща Гарбине Мугуруса стана първата испанка, класирала се сред най-добрите четири на "свещената трева" след Аранча Санчес през 1997 година. Муругуса пребори Тимеа Бачински със 7:5, 6:3. В последните три турнира статистиката на испанката за спечелените точки на мрежата е  впечатляваща -  72 точки от 106 опита. И днес именно това беше голямото оръжие на Мугуруса. На 1/2-финалите тя ще срещне победителката от мача Медисън Кийс - Агнешка Радванска.

Снимки: Getty Images/Guliver