Долгополов сложи край на победния ход на Надал на трева

Поставеният под №5 Рафаел Надал отпадна още в първия кръг на турнира в "Куинс Клъб" в Лондон. 29-годишният испанец, който в Щутгарт миналата седмица спечели първата си титла на трева от 5 години, днес допусна драматично поражение с 3:6, 7:6 (6), 4:6 от украинеца Александър Долгополов.

Пред погледа на мениджъра на английския шампион Челси Жозе Моуриньо 26-годишният украинец започна ударно и набързо поведе с 3:0 в първия сет. 79-ият в ранглистата на ATP Долгополов дори имаше 2 поредни брейкпойнта за 4:0, но Рафа удържа подаването си за 1:3. Това не смути Долгополов, който сервираше много добре, задържа аванса си от един пробив в резултата и спечели първия сет.

Във втория сет нямаше пробиви и се стигна до тайбрек, в който първо Надал поведе с 3:1, но след това Долгополов обърна резултата до 5:3 и беше само на 2 точки от победата. Украинецът си извоюва мачбол при 6:5, но испанецът спечели 3 поредни точки и измъкна втория сет.

Драмата продължи и в решаващия трети сет. В него Надал реализира ранен пробив и при 4:2 изглеждаше, че е близо до победата. Долгополов обаче върна пробива в осмия гейм и изравни за 4:4. Веднага след това обаче тенисистът с прякор "Кучето" бе притиснат до стената при 15:40. Дългокосият играч обаче запази спокойствие, отрази още една точка за пробив и спаси подаването си, излизайки напред в резултата при 5:4. Сервирайки за оставане в сета и мача, Надал трябваше да се измъква от 15:30. При 30:30 Долгополов не остави шансове на съперника си с изумителен ретур от бекхенд. Това означаваше втори мачбол за украинеца и след къс ретур Долгополов го реализира с великолепен минаващ удар по правата.

Това бе втора победа за Долгополов срещу Надал в седмия мач между двамата и успехът осигури на украинеца среща във втория кръг срещу испанеца Гийермо Гарсия-Лопес.