Турнир на талантите U14: Зона Пловдив - Зона Благоевград 2:2

България започна с измъчено 3:2 над Белгия в Баку (ГАЛЕРИЯ)

Мъжкият национален волейболен отбор на България, който играе на първите в историята Европейски олимпийски игри в Баку, започна участието си в турнира с много измъчена победа. Воденият от треньора Николай Желязков тим надделя драматично над Белгия с 3:2 (25:16, 23:25, 25:20, 23:25, 15:11) в първия си мач от Група "В", игран този следобед пред около 2500 зрители в Кристалната зала в азербайджанската столица.

Във втората си среща на Игрите българите ще играят с Италия, която по-рано днес малко изненадващо отстъпи на Словакия с 1:3 гейма. Двубоят е във вторник (16 юни) от 18,00 часа българско време.

Първият гейм на срещата започна налко по-добре за белгийците, които поведоха с 4:2 след ас на Йолан Кокс и грешка в атака на Николай Николов. Последваха няколко силни изяви на Жани Желязков, Ники Николов и Валентин Братоев и обрат до 6:4 за България. Техническата пауза пък дойде при 8:5 за "лъвовете" след грешка в атака на Кокс. Последваха блок-аут на Ники Николов и грешка на Томас Русо от Белгия и 10:6. Разликата се запази до 12:8, след което "червените дяволи" намалиха изоставането до 12:11 след атака на Дриес Хейрман, контра на Кокс и грешка в атака на Борислав Апостолов. България веднага си върна преднината при 14:11 след успешна блокада и ас на Розалин Пенчев. Момчетата на Николай Желязков продължиха да водят до 16:13 след грешка от сервис на Кокс. Разликата нарасна до 18:13 след поредна грешка в атака на белгийците, този път на Арно Ван Де Велде и ас на Жани Желязков. Въпреки тайм-аута за белгийския наставник Крис Танге, "трикольорите" увеличиха преднината си до 21:14 след нова атака на Желязков, контра на Пенчев и отличен блок на Ники Николов. В крайна сметка България взе спокойно гейма с убедителното 25:16 след контра на Вальо Братоев.

Втората част тръгна равностойно до 5:5, след което България поведе с 8:5 след отлична атака и контра на Розалин Пенчев и силен ас на Вальо Братоев. Постепенно преднината на "лъвовете" нарасна до 12:7 след грешка в атака на Йолан Кокс и блокада на Ники Николов. Белгия успя да намали до 13:11 след блок-аут на Франсоа Лекат и ас на Дриес Хейрман. Все пак втората техническа пауза дойде при 16:12 за българите след поредна грешка в нападение на Кокс. Белгийските волейболисти съумяха да стопят изоставането си до 19:18 след две отлични атаки на Хейрман и влезлия като резерва Сандер Деповере, а след това дори да изравнят при 20:20 след контра блок-аут на Арно Ван Де Велде. България веднага поведе отново с 22:20 след атака през центъра на Ники Николов и блок на Вальо Братоев. Последва ново равенство при 22:22 след грешка от сервис на влезлия като резерва разпределител Добромир Димитров и контра блок-аут от втора линия на Кокс. Белгия успя да измъкне гейма с 25:23 след ас на Лекат и грешка в атака на Желязков и изравни на 1:1.

В началото на третия гейм Белгия поведе с 3:1 след атака и ас на Йолан Кокс, но България веднага обърна до 5:3 в своя полза след атака и ас на Жани Желязков и грешки на Кокс и Сандер Деповере от белгийците. До първото техническо прекъсване разликата леко нарасна до 8:5 след контра блок-аут на Розалин Пенчев. Постепенно Белгия изравни при 9:9 след атака на Томас Русо и две блокади на Франсоа Лекат. Равенството се запази до 14:14, след което "трикольорите" дръпнаха с 16:14 след нова атака на Желязков и контра през центъра на Ники Николов. Играта продължи точка за точка до 20:18, след което последваха страхотен блок на Ники Николов и контра блок-аут на Желязков и 22:18. Момчетата на Ники Желязков успяха без проблеми да спечелят гейма с 25:20 след поредна успешна атака на сина му Жани Желязков.

Четвъртата част стартира отлично за българските волейболисти, които бързо поведоха с 4:0 след атаки на Вальо Братоев и Жани Желязков и грешки на Йолан Кокс и Сандер Деповере. Постепенно Белгия стопи изоставането си до 5:6 след грешки в нападение на Вальо Братоев и Розалин Пенчев. Все пак техническата пауза дойде при 8:6 за България след отлична блокада на разпределителя Георги Братоев. Последва равенство при 9:9 след атака на Томас Русо и силен ас на Деповере и Белгия дори поведе с 10:9 след грешка в атака на Вальо Братоев. "Лъвовете" веднага си върнаха преднината при 11:10 след нова атака на Желязков и грешка на Русо от белгийците. Играта продължи точка за точка до 14:14, след което Белгия дръпна с 15:14 след успешен блок на Арно Ван Де Велде. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:15 за "червените дяволи" след поредна атака на Кокс. Последва грешка в атака на Желязков - 17:15 и тайм-аут за България и Ники Желязков. Това даде ефект и България изравни при 17:17 след две отлични блокади на Светослав Гоцев, но Белгия веднага си върна преднината при 19:17 след атака на Русо и контра блок-аут на Дриес Хейрман. "Трикольорите" стигнаха до 20:20 след атака на Жани Желязков и контра на Вальо Братоев, но отново допуснаха Белгия да дръпне с 22:20 след грешки именно на Желязков и Вальо Братоев. Последваха атака и блокада на Ники Николов и 22:22. Все пак Белгия стигна до геймбол при 24:22 след  блок-аут на Франсоа Лекат и ас на Кокс. В крайна сметка белгийците спечелиха гейма с 25:23 след нов блок-аут на Лекат и вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм тръгна равностойно до 3:3, след което България поведе с 6:3 след атака на Вальо Братоев, контра на Розалин Пенчев и ас на Ники Николов. Размяната на полетата пък дойде при 8:5 за "лъвовете" след контра блок-аут на Розалин Пенчев. Постепенно Белгия успя да изравни при 10:10 след атака на Франсоа Лекат и пореден ас на Йолан Кокс. Последваха грешки от сервис и в атака на Кокс и 12:10 за българите. България успя да спечели тайбрека с 15:11 след грешка от сервис на Сандер Деповере и страхотен блок на Георги Братоев, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за българския тим стана Жани Желязков с 26 точки (5 аса!!! и 51% ефективност в атака), а Ники Николов добави още 21 точки (6 блока!!!, 2 аса и 87% ефективност в атака) за победата. За белгийците над всички бе Йолан Кокс с 23 точки (4 аса и 54% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.

БЕЛГИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (16:25, 25:23, 20:25, 25:23, 11:15)
БЕЛГИЯ: Ив Круйнер, Йолан Кокс 23, Томас Русо 10, Франсоа Лекат 11, Дриес Хейрман 9, Арно Ван Де Велде 9 - Луи Стуер-либеро (Сандер Деповере 2, Нийлс Хуйсегомс 1, Бере Петерс-либеро)
Старши-треньор: Крис Танге
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 5, Жани Желязков 26, Розалин Пенчев 15, Валентин Братоев 11, Николай Николов 21, Борислав Апостолов 1 - Мартин Божилов-либеро (Добромир Димитров, Светослав Гоцев 4)
Старши-треньор: Николай Желязков.

ГАЛЕРИЯ от мача БЕЛГИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 - ТУК!!!