България тръгна с драматично 2:3 от Германия на Игрите в Баку (ГАЛЕРИЯ)

Женският национален отбор по волейбол на България започна с драматична загуба участието си на първите в историята Европейски олимпийски игри в Баку. Момичетата на селекционера Драган Нешич не успяда да надделеят над Германия и отстъпиха с 2:3 (22:25, 26:24, 25:10, 26:28, 10:15) в първия си мач от Група "В" на волейболния турнир, игран този следобед пред около 2200 зрители в Кристалната зала в азербайджанската столица.
България тръгна с драматично 2:3 от Германия на Игрите в Баку
Във втората си среща на Игрите волейболистките на България ще играят срещу силния тим на Русия. Двубоят е в понеделник (15 юни) от 07,00 часа българско време сутринта.
Първият гейм на срещата започна равностойно до 3:3, след което българките поведоха с 5:3 след ас и контра на капитанката Елица Василева. Последваха атака на Маргарета Кожух и контра на Марен Бринкер и 5:5. Първото техническо прекъсване пък дойде при минималма преднина за Бундестима - 8:7 след успешна контра на Вибке Зилге. Играта продължи равностойно до 10:10, след което "лъвиците" отново дръпнаха в резултата с 12:10 след атака на Емилия Николова и контра на Ели Василева. Постепенно Германия стигна до ново равенство при 14:14 след атаки на Аня Брандт и Бринкер и дори поведе с 16:14 след нова атака на Бринкер и ас на Дженифър Геертиес. Последваха контра на Кожух и нов ас на Геертиес и 18:14. Разликата нарасна до 21:16 след поредна успешна атака на Зилге. Българките успяха да намалят изоставането си до 23:21 след атаки на Ели Василева и Еми Николова, но в крайна сметка Германия взе гейма с 25:22 след блок-аут на Брандт.
И втората част започна равностойно до 3:3, след което "трикольорките" дръпнаха с 6:3 след атака през центъра на Христина Русева, грешка на Аня Брандт и контра на Гергана Димитрова. До първото техническо прекъсване разликата леко нарасна до 8:4 след контра на Нася Димитрова. Преднината на България продължи да расте до 12:6 след отлична блокада на Нася Димитрова и контра блок-аут на Ели Василева. Резултатът стана 14:6 след контра на Нася Димитрова и блокада на Ели Василева. Втората техническа пауза пък дойде при 16:8 за "лъвиците" след грешка в атака на Маргарета Кожух. Германия върна две точки за 16:10 след атака на Дженифър Геертиес и ас на Марен Бринкер, а след това намали до 17:12 след директна точка от сервис на Вибке Зилге. Въпреки тайм-аута за Драган Нешич, последва нов ас на Зилге и 17:13. Разликата се стопи до 18:15 след нов ас на германките, този пък на Кожух и до 19:17 след поредна успешна атака на Бринкер. Бундестима дори успя да стигне до равенство при 23:23 след атака на Геертиес и нов ас на Зилге. Все пак, в крайна сметка България измъкна трудно гейма с 26:24 след блокада на Русева и контра на Еми Николова.
Третият гейм също стартира много добре за волейболистките на България, който поведоха бързо със 7:2 след атака и ас на Ели Василева, контра и блокада на Христина Русева и контра на Гергана Димитрова. Техническата пауза пък дойде при 8:3 за "лъвиците" след атака на Еми Николова. Последва грешка на Аня Брандт и 9:3. Разликата набъбна до 11:4 след контра на Гергана Димитрова, което накара италианският треньор на Германия Лучано Педула да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на българките стана 13:5 след контра на Ели Василева. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:7 за България след нова контра на Ели Василева. Последваха два поредни аса на разпределителката Лора Китипова и 18:7. Преднината на "трикольорките" стана 21:8 след поредна атака и ас на Ели Василева и грешка в атака на влязлаа като резерва за Германия Луиза Липман. В крайна сметка България спокойно спечели гейма с разгромното 25:10 след блокада на Нася Димитрова и поведе с 2:1.
Четвъртата част също тръгна равностойно до 4:4, след което България отново поведе с 6:4 след грешка на Маргарета Кожух и блокада на Гергана Димитрова. Последва равенство при 7:7 след грешка от сервис на Гергана Димитрова и ас на разпределителката Катлийн Вайс. Все пак, техническата пауза дойде при минимална преднина за българските - 8:7 след блок-аут на Еми Николова. Разликата стана 9:7 след контра на Ели Василева. Преднината на "лъвиците" стана 11:8 след контра на Христина Русева. Независимо от усилията на германките, България запази предимството си до 16:14 след грешка от сервис на Вайс. Последваха атака и ас на Марен Бринкер - 16:16 и тайм-аут за Драган Нешич. Това даде ефект и България си върна преднината при 18:16 след нова успешна атака на Еми Николова и контра на Ели Василева, но Германия стигна до ново равенство при 18:18 след две атаки на резервата Лаура Вайхенмайер. Германките дори дръпнаха с 20:19 след грешка в атака на Гергана Димитрова и с 22:20 след контра на Аня Брандт. "Трикольорките" съумяха да изравнят при 23:23 след поредна успешна атака на Еми Николова и контра на Ели Василева и дори стигна до мачбол при 24:23 след грешка в атака на Бринкер. Двата тима се "захапаха" в резултата до 26:26, но в крайна сметка Германия измъкна гейма с 28:26 след контра блок-аут на Дженифър Геертиес и ас на Вибке Зилге и вкара мача в тайбрек.
Петият решителен гейм започна по-добре за германките, които поведоха с 3:1 след две успешни атаки на Марен Бринкер, а след това с 6:3 след блокада на Аня Брандт. Въпреки тайм-аута за Драган Нешич, последва контра на Дженифър Геертиес и 7:3. Размяната на полетата пък дойде при 8:5 за Бундестима след грешка в атака на Гергана Димитрова. Нова отлична блокада на Брандт - 9:5 и второ прекъсване за Драган Нешич. И това не помогна, като германките дръпнаха с 10:5 след нова грешка в атака на Гергана Димитрова. Последваха няколко отлични изяви на Ели Василева и Гергана Василева и 10:9. Германските волейболистки, обаче, веднага си възстановиха преднината при 12:9 след атака на Вибке Зилге и грешка в атака на Ели Василева. В крайна сметка Германия спечели тайбрека с 15:10 след поредна успешна атака на Бринкер и ас на Брандт, а с това и мача с 3:2.
Над всички за българския тим бе Елица Василева със страхотните 31 точки (2 блока, 3 аса, 53% ефективност в атака, 47% позитивно и 11% перфектно посрещане). Емилия Николова добави още 20 точки (1 блок и 48% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха. За германките Марен Бринкер (1 блок, 2 аса, 48% ефективност в атака, 39% позитивно и 15% перфектно посрещане) и Маргарета Кожух (1 ас и 44% ефективност в атака) реализираха съответно 23 и 19 точки за победата.
ГЕРМАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 (25:22, 24:26, 10:25, 28:26, 15:10)
ГЕРМАНИЯ: Катлийн Вайс 3, Маргарета Кожух 19, Марен Бринкер 23, Дженифър Геертиес 10, Аня Брандт 9, Вибке Зилге 12 - Ленка Дюр-либеро (Луиза Липман 3, Лена Щигрот, Мареен Апитц, Лаура Вайхенмайер 4, Лиса Томсен-либеро)
Старши-треньор: Лучано Педула
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 5, Емилия Николова 20, Елица Василева 31, Гергана Димитрова 11, Христина Русева 10, Нася Димитрова 8 - Мария Филипова-либеро (Габриела Коева, Симона Димитрова 1, Жана Тодорова-либеро)
Старши-треньор: Драган Нешич.

ГАЛЕРИЯ от мача ГЕРМАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:2 - ТУК!!!