Властелинът на Европа отново е на трона след изключителна драма с дузпи! (видео+галерия)

Рекордьорът по трофеи в Шампионската лига Реал Мадрид спечели своята Единадесетата, след като сломи градския си съперник Атлетико Мадрид след изпълнение на дузпи в знаменит финал, игран в Милано. Двата тима завършиха при 1:1 в редовното време и продълженията, а при изпълненията на дузпи Реал се наложи с 5:3. Серхио Рамос даде аванс на "лос бланкос" в 15-ата минута, а Яник Ферейра Караско изравни в 79-ата. При дузпите всички бяха безпогрешни с изключение на Хуанфран, който стреля в гредата. В редовното време "дюшекчиите" изпуснаха още една дузпа, след като ударът на Антоан Гризман също срещна гредата. За Атлетико отново остана разочарованието след трети загубен финал и втори в рамките на три сезона от мадридския им опонент.

Зинедин Зидан и Диего Симеоне заложиха на оптимални състави. Възстановеният Кристиано Роналдо поведе нападението на "белите" заедно с Гарет Бейл и Карим Бензема. Каземиро влезе в халфовата линия като типичен дефанзивен халф до Лука Модрич и Тони Кроос. Антоан Гризман и Фернандо Торес дърпаха атаката на "червените-белите". В средната зона четирима футболисти градяха и рушаха в двете фази на играта - Саул Нигес, Габи, Аугусто Фернандес и Коке. Стефан Савич беше предпочетен в защитния вал като партньор на Диего Годин.

Началото на двубоя беше изпъстрено с множество нарушения и груби влизания. Символичните домакините от Реал влязоха много по-добре в срещата, създаваха остри атаки и пресираха своя опонент, който пък от своя страна започна стъписано и неуверено. Още в шестата минута като по чудо топката не попадна в мрежата на Ян Облак: Бейл шутира мощно от фал, Бензема отклони топката, но тя попадна в краката на словенския страж.

В деветата Тони Кроос опита далечен удар, ала топката се отклони от крака на Стефан Савич. След четвърт час игра "лос меренгес" откриха резултата. След центриране от статично положение Рамос се измъкна от опеката на Савич и отблизо вкара с крак. Повторенията показаха, че капитанът е бил в положение на засада.

В минутите след гола "дюшекчиите" продължиха да страдат и рядко да градят акции. Първата добра възможност пред Кейлор Навас стана факт в 25-ата минута, когато Хуанфран шутира прекално високо. В 32-ата Бензема финтира Годин и центрира остро в малкото наказателното поле, където обаче Облак игра съсредоточено. Във втората част от полувремето момчетата на Симеоне заиграха по-уверено, а тимът на Зидан умишлено се поприбра с цел пестене на сили. "Червено-белите" пробваха далечни изстрели, които не застрашиха никак костариканския страж. В 43-ата Гризман реши да шутира от дъгата, ала топката премина встрани от гредата, излизайки в аут.

На почивката Диего Симеоне замени Аугусто Фернандес с много по-офанзивния Яник Ферейра Караско. Само минута след началото Фернандо Торес спечели дузпа за своите, след като Пепе много наивно го срита и даде основания на съдията Клатънбърг да назначи дузпа. Антоан Гризман шутира мощно в напречната греда и разочарова десетките хиляди "червено-бели" по трибуните. Топката се отби от гредата, а след това от земята и напусна наказателното поле.

В 52-ата Даниел Карвахал трябваше да напусне с контузия и на неговата позиция се появи Данило. Атлети продължи да играе по-настъпателно, докато "лос меренгес" внимаваха много в защита и рядко атакуваха с повече футболисти. В 54-ата минута след центриране от корнер се получи карамбол пред Навас, двама играчи не успяха да нанесат удар, а в крайна сметка Савич шутира неточно. Пет минути по-късно Ферейра Караско центрира към дузпата, откъдето Саул опита атрактивно изпълнение - неточно. В 70-ата Реал хвана своя съперник на контраатака, Бензема нахлу отдясно и избра да шутира - в тялото на Облак.

В рамките на 78-ата минута тимът от "Сантиаго Бернанеу" пропусна да реши срещата. Първо Кристиано Роналдо шутира мигновено в ръцете на Облак. При следващата атака CR7 изпусна сам срещу вратаря в опит да играе технично, а при добавката Бейл не можа да преодолее защитник на голлинията. В следващата минута топката попадна в мрежата на Навас. Хуанфран центрира остро към далечната греда, където Караско изпревари Лукас Васкес и заби топката в мрежата - 1:1.

В 83-ата Торес получи шанс за втори гол, но от трудна позиция би до близката греда. В 87-ата Марсело центрира много остро полувисоко в малкото наказателно поле, футболист на Атлетико умишлено се наведе и никой не игра с топката, а тя прелетя като куршум. В третата добавена минута на редовното време Ферейра Караско направи мощен рейд през центъра, а Рамос го посече грубо, но тактически. Реферът правилно извади жълт картон предвид далечната дистанция и това, че Серхио не беше единствен защитник.

Гарет Бейл започна продълженията с травма и продължи поради липсата на останали смени. В четвъртата минута на първото продължение Роналдо беше много близо до гол след центриране от корнер. Португалецът игра с глава, топката рикошира, ала попадна в ръцете на Облак. "Рохибланкос" играха настойчиво в нападение и сътвориха няколко опасни акции. Яник Ферейра Караско пък разиграваше както си поиска Данило по левия фланг. В 99-ата минута заместникът на Карвахал спря набега на Гризман, който излизаше сам срещу вратаря. В 101-ата Кристиано много хитро намери Иско на дузпата, той върна назад, но Бейл беше блокиран при шута.

В 107-ата Каземиро за втори път изпробва своя мерник и отново не уцели рамките на вратата. В 109-ата Филипе Луиш напусна принудително, както го стори и преди две години на финала в Лисабон. В 116-ата Чоло Симеоне загуби втори ценен футболист, след като Коке беше сменен от Томас. В 119-ата Марсело отлично подаде към Лукас Васкес в наказателното поле, но Лукас Ернандес застана на точното място.

Лукас Васкес откри рулетката на дузпите с гол в левия ъгъл на вратаря. Ян Облак предприе тактика да стои в центъра на вратата, но футболистите на Реал безапелационно вкараха все в същия долен десен ъгъл. Марсело, Бейл и Рамос го сториха с класа. Гризман се реваншира от бялата точка с технично изпълнение, а Габи и Саул също не трепнаха. При четвъртото изпълнение Хуанфран побърза да бие дузпата и пропусна: топката среща дясната греда на Навас. Последната дузпа беше вкарана от Кристиано Роналдо, който прати в екстаз милионите мадридисти по света.

Така Реал отново е кралят на Европа със своята купа номер 11. За Атлетико отново остава горчилката след новия шамар на съдбата.

Реал Мадрид - Атлетико Мадрид - 5:3 при дузпите (1:1 в редовното време и продълженията)
1:0 - Рамос (15)
1:1 - Караско (79)