България удари световния шампион Полша с 3:2 пред 10 000 в Краков (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България започнаха страхотно участието си на силния международен приятелски турнир Мемориал "Хуберт Вагнер". Момчетата на селекционера Пламен Константинов се наложиха много трудно и драматично над домакините от Полша с 3:2 (25:21, 21:25, 25:21, 24:26, 15:12) в първия си мач на турнира, игран тази вечер пред близо 10 000 зрители в зала "Таурон Арена" в Краков.
България удари световния шампион Полша с 3:2 пред 10 000 в Краков
Във втората си среща тази вечер (18 май) българите излизат срещу Сърбия, която по-рано днес надигра Белгия също с 3:2. Мачът е от 18,30 часа, а след това от 21,30 часа българско време световните шампиони от "Дружина полска" играят с белгийците.
Първият гейм на срещата започна по-добре за домакините, които поведоха с 2:0 след атака в аут на Теодор Тодоров и ас на Карол Клос. България веднага успя да изравни при 3:3 след силна атака на Цветан Соколов и ас тип "чекмедже" на Николай Пенчев. Двата тима продължиха равностойно до техническото прекъсване, което дойде при минимална преднина за "трикольорите" - 8:7 след аут на Клос. Последва задържана топка на Рафал Бушек и 9:7. Играта продължи точка за точка до 12:10, след което "Дружина полска" изравни при 12:12 след блок-аут на капитана си Михал Кубяк и грешка на Цецо Соколов. За пореден път двата отбора продължиха точка за точка до 16:15 за България. Разликата леко нарасна до 18:16 след страхотен блок-аут на Ники Пенчев. Момчетата на Пламен Константинов направиха резултата 22:19 в своя полза след две поредни отлични атаки на Соколов. Въпреки тайм-аута за треньора на световните шампиони Стефан Антига, България взе без проблеми гейма с 25:21 след атака от втора линия на Тодор Скримов.
В началото на втората част Полша поведе бързо с 3:0 след блок-аут на Бартош Курек и две атаки в аут на Цецо Соколов, което накара Пламен Константинов да вземе тайм-аут. Разликата леко нарасна до 7:3 след отлична блокада на разпределителя Гжегож Ломач и до 8:4 след блок на Карол Клос. Преднината на "Дружина полска" продължи да расте до 11:6 и 14:8 след единична блокада и контра през центъра на Матеуш Биениек. Второто техническо прекъсване дойде при 16:10 за световните шампиони. След това Стефан Антига направи двойна смяна като пусна в игра разпределителя Фабиан Джизга и диагонала Давид Конарски. Постепенно "трикольорите" стопиха изоставането си до 22:20 след силни изяви на Цецо Соколов. Все пак поляците затвориха гейма в своя полза при 25:21 след силна атака на Михал Кубяк и бъркана топка на българския разпределител Георги Сеганов.
Третият гейм тръгна добре за българите, които дръпнаха с 2:0 след атака на Ники Пенчев и аут на Бартош Курек. Последва равенство при 3:3 след грешка от сервис на Ники Пенчев и контраатака-пайп на Михал Кубяк. България отново поведе при 8:5 след грешка от сервис на Карол Клос и два силни аса на Тодор Скримов. Последва контри на Скримов от втора линия и капитана Виктор Йосифов - 10:5 и тайм-аут за Стефан Антига. Преднината на "лъвовете" стана 12:6 след ас на Йосифоов. България продължи да води до 16:11 след грешка от сервис на Кубяк. Поляците успяха да намалят до 18:15 след атака през центъра и ас на Матеуш Мика, който започна като титуляр в третата част. Двата тима продължиха равностойно до 23:20, след което България спечели гейма с 25:21 след сервис в аут на Матеуш Биениек и поведе с 2:1.
Четвъртата част стартира отлично за поляците, които поведоха с 5:1 след атака на Бартош Курек, грешка на Тодор Скримов, отлична блокада на влезлия като резерва Марчин Мозджонек и ас на Матеуш Биениек. Техническата пауза пък дойде при 8:5 за световните шампиони след мощна атака на Бартош Курек. За пореден път играта продължи точка за точка до 11:8, след което последва отличен блок на Мозджонек и 12:8. Последваха поредна атака на Цецо Соколов и контра блок-аут на резервата Трифон Лапков и 12:10. "Трикольорите" намалиха до 13:12 след блокада на разпределителя Георги Сеганов. Все пак техническото прекъсване дойде при 16:13 за домакините след успешна атака и контра на Михал Кубяк. Последваха нова атака на Цецо Соколов и грешка на Матеуш Мика и 16:15, но "Дружина полска" веднага си върна преднината при 18:15 след атака на Курек и грешка на Соколов. България стигна до равенство при 18:18 след блок-аут на влезлия като резерва Бранимир Грозданов, нова грешка на Мика и ас на Ники Пенчев. Прекъсването, което взе Стефан Антига, даде резултат и Полша дръпна с 20:18 след грешка от сервис на Ники Пенчев и технично пускане на Курек. Българите отново успяха да изравнят при 22:22 след блок-аут на завърналия се в игра Цецо Соколов и силен ас на Трифон Лапков. Двата тима се "захапаха" в резултата до 24:24, но в крайна сметка поляците измъкнаха гейма след 26:24 след бърза атака през центъра на Мариуш Биениек и аут на Ники Пенчев, с което вкараха мача в тайбрек.
Петият решителен гейм по-добре за световните шампиони, които поведоха с 3:1 след грешка от сервис на Теодор Тодоров и атака в аут на Тодор Скримов. Постепенно България стигна до равенство при 6:6 след грешка от сервис на Матеуш Мика и атака в аут на Михал Кубяк и дори дръпна с 8:6 след технична контра на Ники Пенчев и страхотен блок на Тодоров. Последваха атака през центъра на Марчин Мозджонек и силна контра на Кубяк и 8:8. "Трикольорите" отново поведоха при 11:9 след бърза атака през центъра на Еър Теди и контра блок-аут на Цецо Соколов. Трифон Лапков показа завидно самообладание в тайбрека, като след негов начален удар България отбеляза четири последователни точки в решителния момент. Въпреки тайм-аута за Стефан Антига, последва отлична блокада и контра на Соколов и 13:9. . "Дружина полска" намали до 13:12 след атака на Бартош Курек и грешка на Цецо Соколов. В крайна сметка България спечели тайбрека с 15:12 след блок-аут на Виктор Йосифов и грешка на Матеуш Мика, а с това и мача с 3:2.
Над всички за българския тим бе Цветан Соколов с 22 точки (1 блок, 1 ас и 59% ефективност в атака).
Николай Пенчев заби още 17 точки (1 блок, 2 аса, 54% ефективност в атака, 53% позитивно и 11% перфектно посрещане) за победата.
За "Дружина полска" Бартош Курек реализира 17 точки (61% ефективност в атака), а Михал Кубяк (1 блок, 55% ефективност в атака, 57% позитивно и 31% перфектно посрещане) и Матеуш Биениек (4 блока и 64% ефективност в атака) добавиха по 13 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.
ПОЛША - БЪЛГАРИЯ 3:2 (21:25, 25:21, 21:25, 26:24, 15:12)
ПОЛША: Гжегож Ломач 2, Бартош Курек 17, Михал Кубяк 13, Рафал Бушек 6, Матеуш Биениек 13, Карол Клос 5 - Павел Заторски-либеро (Давид Конарски 3, Фабиан Джизга, Матеуш Мика 6, Марчин Мозджонек 4)
Старши-треньор: Стефан Антига
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 2, Цветан Соколов 22, Тодор Скримов 12, Николай Пенчев 17, Виктор Йософов 6, Теодор Тодоров 11 - Владислав Иванов-либеро (Трифон Лапков 4, Методи Ананиев, Георги Манчев, Бранимир Грозданов 1, Петър Каракашев-либеро)
Старши-треньор: Пламен Константинов.

ГАЛЕРИЯ от мача ПОЛША - БЪЛГАРИЯ 2:3 - ТУК!!!

РАЗВИТИЕТО на МАЧА ПОЛША - БЪЛГАРИЯ 2:3 ТОЧКА ПО ТОЧКА - ТУК!!!