Божинов с първи трофей в кариерата (видео+снимки)

Българският нападател Валери Божинов спечели първи трофей в своята кариера. Голмайсторът на Партизан триумфира с Купата на Сърбия, след като "гробарите" надвиха с 2:0 Явор (Иваница) във финала, който се игра на едва 5000-ия стадион в Горни Милановац. Родният национал бе титуляр и престоя на терена до 74-ата минута, когато отстъпи мястото си на младия Влахович. Попаденията реализираха Марко Йованович в 35-ата минута с глава след центриране от корнер и Влахович в 97-ата минута също с глава.

Другият роден футболист Иван Бандаловски не взе участие в мача. Двубоят бе прекъснат в началото на второто полувреме, тъй като фенове на "черно-белите" се сбиха по трибуните. Въпреки това срещата бе подновена и накрая "гробарите" спечелиха своята 13-а купа на Сърбия и първа от 2011 година. Така Божинов и компания спасиха сезона, след като в първенството разочароваха тотално, а също така не влязоха в групите на Шампионската лига и след това в последната секунда пропуснаха да излязат от групите на Лига Европа.

Играчите на Иван Томич направиха най-хубавия подарък на своите фенове, които на днешната дата отбелязват 50 години от единствения финал на "черно-белите" в турнира за КЕШ, загубен от Реал Мадрид с 1:2. Именно на това бе псветена и хореографията на феновете.

30-годишният Божинов, въпреки че е играл във Фиорентина, Ювентус, Парма, Спортинг (Лисабон), Манчестър Сити и Левски, никога досега не бе печелил трофей. За Бандаловски това е трета Купа на страната в кариерата му, след като има по една с Литекс и ЦСКА, а миналата година стана и шампион с Партизан.

Грандът от столицата бе категоричен фаворит преди мача, след като постигна две победи в първенството над 9-ия в класирането през сезона с 2:1 и 3:2. Явор пък детронира с дузпи на осминафинала досегашния носител на трофея Чукарички, който миналата година победи Бандаловски и "гробарите" в Белград във финаланата среща с 1:0.

"Гробарите" взеха първата си купа от пет години, след като не допуснаха нито един гол в турнира. в първия кръг Партизан надви с 1:0 Санделич Белград като гост, на осминафинала също с 1:0 победи Вождовац като гост, на четвъртфинала надви с 2:0 Раднички (Ниш) като домакин, а на полуфинала след равенство 0:0 със Спартак (Суботица) в първата среща в Белград спечели с 3:0 в реванша, където Бандаловски асистира и вкара своя първи гол за клуба, а във финала отново не получиха гол в своята врата и заслужено триумфираха с купата, но изостават далеч от рекордьора в турнира Цървена звезда, който има 24 купи.

ПАРТИЗАН - ЯВОР 2:0
1:0 Йованович (35)
2:0 Влахович  (90+7)