Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Реал М не се огъна и ще играе до последно (видео + галерия)

Реал Мадрид остана единствен конкурент на Барселона за титлата в Примера дивисион, след като, макар и трудно, не допусна грешка срещу Валенсия у дома и спечели с 3:2. По същото време Атлетико Мадрид загуби от Леванте, а каталунците надвиха Еспаньол, с което след седмица "белите" гостуват на Депортиво Ла Коруня в последния кръг с точка изоставане от шампионите, които по същото време ще спорят с Гранада на неговия стадион. При равен брой точки първенци ще са Лионел Меси и компания заради по-добрите показатели в директните мачове.

Два гола на Кристиано Роналдо (26' и 59'), както и един на завърналия се след контузия Карим Бензема (42') се оказаха достатъчни срещу точните изстрели на Родриго Морено (55') и Андре Гомеш (81') в двубой, който можеше да завърши и с успех на гостуващия тим. Освободени от всякакво напрежение, защото не играеха за нищо, "прилепите" изтормозиха до крайност финалистите в Шампионската лига. Голям мач обаче направи резервният вратар Кико Касийя, който зае мястото на контузения Кейлор Навас и показа, че притежава отлични качества. Стражът спаси редица опасности, а на два пъти и гредите му помогнаха. Футболистите на Валенсия пропуснаха поне три 100-процентови възможности и така се разминаха с шанса да поднесат титлата на Барса.

Реал Мадрид - Валенсия 3:2

Бензема и Каземиро се завърнаха в стартовия състава на Зинедин Зидан, след като лекуваха контузии. Лукас Васкес и Кристиано допълваха нападателното трио, а шанс получи Хамес Родригес, който беше предпочетен пред Иско. В защита Рафаел Варан игра вместо Пепе. С травми, освен Навас, са още Гарет Бейл и Лука Модрич.

Очаквано "Лос Бланкос" започнаха надъхано срещата и владееха играта и първата възможност се откри пред Каземиро в 11-ата минута, но Диего Алвеш спаси. В 19-ата минута Бензема напомни за себе си с добро засичане след центриране от корнер, но топката мина край гредата. В 25-ата минута и Кристиано стреля, но и този път Алвеш беше на мястото си.

Секунди след това обаче вратарят на Валенсия капитулира пред майсторството на Роналдо, който заби топката в долния му десен ъгъл след подаване на Марсело.

Гостите изпуснаха сигурен гол в 37-ата минута, който можеше да даде друг развой на срещата. Тогава трима футболисти на тима излязоха сами срещу Касийя и един защитник в бяло, като Даниел Парехо реши да подава към Жоао Кансело и когато всичко очакваха гол, последният не уцели вратата.

Домакините наказаха тази грешка само пет минути по-късно чрез Бензема. При атаката за попадението обаче имаше засада на французина, която съдиите не видяха.

Централният нападател се размина с още едно попадение в 50-ата минута, когато насочи отлично топката с глава, но Алвеш показа добър рефлекс и отрази.

След това настъпиха няколко силни минути за Валенсия. В рамките на две поредни атаки Дани Парехо удари греда от фал и Андре Гомеш максимално затрудни Касийя, за да се стигне до 55-ата минута, когато грешно изчистване на Варан позволи на Родриго да изстреля кълбото в мрежата за 2:1.

Реал обаче набързо се върна в строя и секунди по-късно Алвеш трябваше да се намесва решаващо след диагонален шут на Лукас Васкес. Но две минути след това стражът на гостите нямаше какво да стори, когато Хамес изведе Кристиано сам срещу него и "белите" отново имаха два гола преднина - 3:1.

"Прилепите" можеха светкавично да редуцират изоставането си, но нова греда, пак след изстрел на Парехо, запази статуквото, като прекрасно тук се намеси Касийя.

В 75-ата минута Гомеш сътвори втория 100-процентов пропуск на сметката на Валенсия, като ситуацията много наподобяваше тази от първото полувреме.

Междувременно Бензема и Васкес вече не бяха на терена, а Хамес и Хесе Родригес помагаха на CR7 напред. Запомняща се обаче беше смяната в 79-ата минута, когато Роналдо отстъпи мястото си на Алваро Арбелоа. За защитника това беше последен мач на "Сантиаго Бернабеу" за Реал, тъй като договорът му изтича и няма да бъде подновен. На трибуните беше издигната огромна фланелка с неговото име, а всички запалянковци станаха на крака и аплодираха играча.

Идилията на домакините набързо беше развалена, защото в 81-ата минута Родриго беше изведен очи в очи с Касийя, но и този път вратарят на столичани показа класа, избивайки в корнер. Нещата обаче не бяха приключили, защото след изпълнението на ъгловия удар Гомеш получи топката и този път не даде шанс на Кико - 3:2.

"Бернабеу" изтръпна от подема в играта на Валенсия, но за щастие на местните фенове в 84-ата минута Родриго беше изгонен с директен червен картон, след като най-вероятно е бил казал нещо на страничния рефер, защото не беше извършил никакво нарушение.

Макар и с 10 души гостите до последно държаха играчите на Зидан под напрежение, но в крайна сметка не успяха да поднесат изненадата.

Валенсия ще сложи край на сезона с домакинство на Реал Сосиедад.