"Смърфовете" триумфираха в битката за Пловдив (видео+галерия)

Битката на Пловдив бе спечелена от "смърфовете" с 2:1. Локомотив (Пловдив) надви след обрат Ботев (Пловдив) в 102-ото градско дерби в "А" група. Лазар Марин даде аванс на гостите в 22-ата минута, но през втората част Стефан Велев (55) и Кирил Котев (67) донесоха пълен обрат и съответно победата.
Головете бяха първи през този сезон за тримата голмайстори.Победата е втора през този сезон за "бяло-черните" срещу "канарчетата", след като преди това нямаха успех от 2009 година. Първият успех също бе на "Лаута" и също с 2:1.

Победата изпрати Локо на пето място в класирането с актив от 35 точки, като сега четвъртата позиция на Славия е само на пет точки, шест кръга преди края.

Локомотив (Пд) - Ботев (Пд) "Смърфовете" търсеха реванш за загубата с 0:1 на "Коматево" в последното издание на дербито, когато Ел Харуби имаше основна вина за загубата. Сега той бе наказан и Илиан Илиев заложи под рамката на вратата на Александър Витанов. В отбрана действаха опитните Крум Стоянов, Кирил Котев, Иван Иванов и Пламен Крумов. В халфовата линия играха Дани Кики и Стефан Велев. Отляво бе Димитър Велковски, а отдясно - Пауло Телеш. В атака головата машина Мартин Камбуров получаваше подкрепа от Емил Гъргоров.

Локомотив (Пд) - Ботев (Пд) 2:1 Ботев излезе с млад състав, като треньорът Николай Костов заложи на вратата на 20-годишния Мартин Димитров, а пред него бяха разположени бранителите Даниел Златков и Радослав Терзиев. По фланговете действаха Йордан Христов и Филип Филипов, а в средата на терена се разчиташе на Лъчезар Балтанов и Серкан Юсеин. Атаката се водеше Рихави Кифуети в компанията на Наско Милев. По фланговете бяха Лазар Марин и Тодор Неделев.

Феновете на "смърфовете" опънаха голяма хореография в своя сектор по повод 90 години от създаването на Локомотив. Гостуващите фенове бяха само 500 поради забрана, но и те имаха хореография.

Локомотив (Пд) - Ботев (Пд) 2:1 Още в 48-ата секунда Кифуети получи възможност за гол, но стреля в аут. Телес стреля опасно в 12-ата минута, но извън вратата на гостите. В 22-ата минута Лазар Марин откри. Той стреля силно с диагонален удар в долния десен ъгъл на Витанов, който бе покрил вратата си, но допусна доста лек гол. Последва хаотичен натиск на домакините. Камбуров с глава стреля в аут, а Гъргоров на два пъти се опита да изравни, но Димитров спаси.

Локомотив (Пд) - Ботев (Пд) 2:1 Втората част феновете на домакините запалиха множество факли с цветовете на клуба. Грегъри Нелсън и Веселин Марчев пък се появиха на терена. Стефан Велев изравни в 55-ата минута, като този път вратарят на "жълто-черните" не се намеси по най-добрия начин. Бившият играч на Левски стреля от 19 метра по земята и прати топката в долния ляв ъгъл. Това бе негов първи гол от сезон 2011/2012, когато носеше фланелката на Берое, като го отпразнува с доста интересен танц.

Локомотив (Пд) - Ботев (Пд) 2:1 Две минути по-късно Котев бе на път да си отбележи автогол. Защитникът върна топката към Витанов, който се подхлъзна и топката тръгна към вратата. Стражът обаче в последния момент се хвърли на шпагат и изби коженото кълбо пред голлинията. В 67-ата минута Котев обаче донесе пълен обрат в полза на домакините. Това стана след нова детинска грешка. Този път Серкан затрудни собствения си вратар Димитров с изненадващ рикошет. Стражът спаси, но топката попадна в Котев и той изправи около 4500 зрители на своя тим на крака. До края на срещата Веселин Марчев на два пъти пропусна да вкара, а Локомотив бе пълен господар и търсеше трети гол.

Двата пловдивски тима вече имат по 37 победи, а 28 пъти са завършвали наравно. "Черно-белите" имат предимство в головата-разлика 125:123.

Локомотив (Пд) - Ботев (Пд) 2:1 Сега на Локо предстоят домакинство с Лудогорец и гостуване на Левски, като при вземане на точки в тези срещата пловдивчани могат да мечтаят за четвъртото място. Ботев пък е седми с 29 точки след своята 12-та загуба и се надявам по-бързо този сезон да завърши.

ЛОКО (ПД) - БОТЕВ (ПД) 2:1
0:1 Марин (22)
1:1 Велев (55)
2:1 Котев (67)

ЛОКОМОТИВ (ПД): Александър Витанов, Пламен Крумов, Иван Иванов, Кирил Котев, Крум Стоянов, Дани Кики, Стефан Велев, Емил Гъргоров, Пауло Телес, Димитър Велковски, Мартин Камбуров.

БОТЕВ ПД: Мартин Димитров, Йордан Христов, Радослав Терзиев, Даниел Златков, Филип Филипов, Лазар Марин, Серкан Юсеин, Лъчезар Балтанов, Тодор Неделев, Наско Милев, Рахави Кифуети