Барселона се върна на върха в Примера, Суарес отново вкара 4 (видео + галерия)

Барселона се завърна на върха Примера дивисион, който отстъпи за кратко на Атлетико, след като разгроми с 6:0 у дома Спортинг Хихон в двубой от 35-ия кръг на Примера дивисион. Уругвайският нападател Луис Суарес във втори пореден мач отбеляза 4 гола и поведе в класирането при голмайсторите с 34 попадения, като има с три повече от Кристиано Роналдо. По един добавиха Неймар и Лионел Меси. В срещата бяха отсъдени три дузпи за каталунците, които счупиха исторически рекорд по този показател. Общо през сезона досега те са имали 19, а предишния рекорд беше от сезон 1986/1987 и принадлежеше на Бетис.

Двубоят имаше две лица. Първото полувреме беше равностойно, като гостите успяваха да притесняват именития си съперник. През втората част обаче звездата на домакините Лионел Меси се разигра и това се отрази на играта и настроението на съотборниците му, които разгромиха своя съперник.

Първото попадение  падна в 13-ата минута, когато Лионел Меси се разписа с...глава. Дребничкият аржентинец се възползва от разбъркване пред вратата на гостите. Вратарят на тима от Хихон Иван Куеяр не успя да играе удачно с топката, тъй като нападателят на домакините Луис Суарес му попречи, тя попадна у Меси, който без напрежение отбеляза 25-ия си гол за сезона. Гостите претендираха за нарушение на уругваеца, но такова не беше отсъдено.

В края на полувремето гостуващият тим можеше да изравни след поредната си опасна контраатака. Първо Хавиер Масчерано отби топката с крак, а при добавката се наложи и Жерар Пике да се намесва от голлинията, като останаха съмнения за игра с ръка на бранителя.

В началото на втората част се получи ситуация, подобна на тази при откриващия гол за Барселона. Суарес отново влезе в контакт със стража на домакините, топката попадна у Меси, който я вкара във вратата, но този път реферът свири нарушение на нападателя в атака и гол не беше зачетен. Малко по-късно Меси пробва късмета си след индивидуален пробив, но топката мина встрани от вратата.
Барселона победи Спортинг Хихон с три дузпи
В 55-ата минута Меси се "разходи" в наказателното поле на Спортинг и стреля силно, но отново му липсваше точност. Каталунците постепенно увеличиха своя натиск, като в основата на всичко по-интересно беше именно Меси, който видимо се разигра в тези минути. В 58-ата минута влезлият като резерва Дани Алвеш центрира отдясно, но двама футболисти на Барселона се разминаха с топката. Две минути по-късно стражът на Спортинг с блестяща намеса опази вратата си след удар отблизо на Неймар.

Куеяр беше безпомощев в 64-ата минута, когато Суарес засече отблизо топката в мрежата след подаване на Иниеста в наказателното поле. При подаването останаха съмнения за засада на Суарес.

Четвърт час преди края Суарес вкара втория си гол в мача, като се разписа от дузпа. Само две минути по-късно реферът отново посочи бялата точка за нарушение срещу Неймар, като с изпълнението отново се зае Суарес и оформи своя хеттрик.
В края на двубоя Барселона получи право да изпълни още една дузпа, отново за нарушение срещу Неймар, като този път бразилецът се разписа. Барса не се спря след четвъртия гол. Триходова комбинация между Меси, Иниеста и Суарес завърши с четвърто попадение на сметката на уругваеца, който вкара толкова и в предишния мач срещу Депортиво Ла Коруня. Така той стана най-резултатният уругваец в историята на Примера дивисион със своите 34 попадения досега. Предишният рекорд принадлежеше на Диего Форлан - 32.

Малко пресилена дузпа и червен картон в края позволиха и на Неймар да запише името си сред голмайсторите в двубоя. Така Барселона събра 82 точки и отново излезе пред Атлетико, който има същия актив, но далеч по-лоши показатели. Трети е Реал с точка по-малко. До края на сезона остават три кръга.