Левски разби Ботев (Пд) с най-голямата си победа за сезона (видео+галерия)

Отборът на Левски изигра най-добрият си мач тази пролет и разби с 3:0 Ботев (Пловдив) в дербито от 28-ия кръг на "А" група. Пред няколко хиляди зрители на стадион "Георги Аспарухов" и под проливен дъжд столичани постигнаха най-голямата си победа през този сезон. Венцислав Христов (33) и Роман Прохазка (40, 70) отбелязаха головете за столичани, които вече водят със седем точки пред Славия и 10 пред Берое в борбата за второто място.

Следващата седмица 26-кратните шампиони почиват, след което приемат лидера Лудогорец на 23 април, когато ще бъде открит Сектор "А", който от днес вече е изцяло със седалки. Шампионите имат преднина от 11 точки пред столичани.

"Сините" продължават да бъдат без грешка срещу"канарчетата" като домакин вече 19 години. За последно Левски загуби точки у дома от днешния си съперник на 1 юни 1997 година, когато отстъпи с 0:1 на "Васил Левски". От този момент досега Левски записа 17 поредни победи с голова разлика 57:7. Последното равенство на "Герена" пък е било фиксирано преди 29 години - 1:1 на 10 май 1987 година.
Този сезон Левски вече има две победи в София и две равенства в "Коматево" срещу Ботев.

Левски - Ботев (Пловдив) Треньорът на домакините Стойчо Стоев направи две промени в стартовия състав от победата с Берое. Сашо Александров и Радослав Цонев смениха наказаните Бурабия и Бедоя.

Костов пък направи само една промяна от срещата с Лудогорец. Рахави Кифуети започна вместо Игор Ощипко, който бе наказан.

Още в 15-та секунда Божидар Краев направи невероятен пропуск, като стреля в аут на празна врата от няколко метра.

Последваха добри минути за гостите. В 4-ата минута Данчо Христов стреля, но Йоргачевич спаси. Секунди по-късно страховит удар на Неделев от близо 30 метра се отби в дясната греда на домакините.

Левски - Ботев (Пловдив) На мокрия терен в 17-ата минута пловдивчани имаха нова отлична възможност. Неделев изведе с пета Христов, който прехвърли Йоргачевич, но вместо да стреля към вратата опита подаване и Сашо Александров изби в корнер. В 30-ата минута Краев пропусна отново, като Голас изби, а Христов се ядоса, че не е последвало подаване към него.

В 33-ата минута Христов даде аванс на "сините". Нападателят бе изведен страхотно от Костадинов и прати топката под гредата за 1:0. Попадението бе негово четвърто със синята фланелка от осем срещи.

Започналият на поста опорен полузащитник Роман Прохазка в 35-ата минута стреля в аут от добра позиция. Пет минути по-късно "сините" фенове изригнаха отново. Прохазка изстреля снаряд от над 20 метра и вкара за 2:0.

На почивката Милен Гамаков смени Саркан Юсеин, но положения липсваха в първите минути. Христов пропусна да вкара нов гол в 53-ата минута.
Малко след това Франсис Нар се контузи и бе заменен от Джереми де Ноойер в 58-ата минута.

Левски - Ботев (Пловдив) Така Прохазка бе пратен на позицията на Нар в предни позиции. В 70-ата минута всичко окончателно свърши, когато именно Прохазка отново се разписа. Словакът бе точен след подаване на Минев с глава и вече има шест попадения в първенството, въпреки че е вкарал осем, но двете му срещу Литекс бяха анулирани след изваждането от "А" група на "оранжевите".

Капитанът Минев бе заменен от Бабатунде Адениджи, който в 83-ата минута удари гредата и пропусна да вкара своя първи гол. Младокът бе изведен отлично от Костадинов. Последният обаче се контузи в края и напусна с травма последните секунди.

Въпреки това Левски записа най-голямата си победа от май 2015 година, когато надви Марек с 6:0 и за първи път този сезон вкарва три гола и не допусна нито един в даден мач от първенството.

"Канарчетата" останаха с 28 точки на седмо място след своята 11-та загуба за този сезон и трета тази пролет. Играчите на Николай Костов приемат Монтана другата седмица.

ЛЕВСКИ - БОТЕВ (ПД) 3:0
1:0 Христов (33)
2:0 Прохазка (40)
3:0 Прохазка (70)

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Боян Йоргачевич, Сашо Александров, Сърджан Лукин, Александър Александров, Веселин Минев, Георги Костадинов, Роман Прохазка, Божидар Краев, Радослав Цонев, Нар, Венци Христов

БОТЕВ (4-1-4-1): Голас, Йордан Христов, Филип Филипов, Радослав Терзиев, Орлин Старокин, Лъчезар Балтанов, Серкан, Кифуети, Грегъри Нелсън, Тодор Неделев, Наско Милев