Димо Тонев класира девойките на България за Евроволей 2016 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Националният волейболен отбор на България за девойки старша възраст се класира за европейското първенство, което ще се проведе от 27 август до 4 септември в Словакия и Унгария. Момичетата на Димо Тонев успяха да се наложат много трудно и драматично над връстничките си от Финландия с 3:2 (25:22, 23:25, 25:20, 23:25, 15:8) в последния си мач в квалификационна Група Е, на която бяхме домакини, игран тази вечер в столичната зала "Христо Ботев"
България -Финландия
Така българките спечелиха първото място в групата с 3 победи от 3 мача и 7 точки и се класираха директно за шампионата на Стария континент по-късно тази година. Волейболистките на "Суоми" пък останаха втори с 2 победи, 1 загуба и 6 точки, но ще имат още един шанс да се класират за европейския шампионат. По-рано днес Естония надигра Норвегия с 3:1 (22:25, 25:13, 25:20, 25:21) и завърши на трето място в класирането.
Българските момичета започнаха припряно с няколко грешки директно от сервис, което позволи на Финландия да поведе с 5:2, но още до първото техническо прекъсване успяха да обърнат до 8:7 в своя полза след серия от начални удари на Полина Нейкова. Финландия отново успя да се откъсне в резултата, но и те започнаха да грешат в посрещане, особено след сервисите на Катрин Димитрова, която даде нов аванс за България при 14:12. Геймът продължи да бъде доста оспорван, но в края българките показаха повече характер и се наложиха с 25:22. Това подейства като импулс за младите "лъвици" и във втората част започнаха шеметно с 5:1 след серия от сервиси на Ани Боздева. Финландките обаче далеч не се притесниха и на свой ред дръпнаха с три точки разлика. Последва размяна на мини обрати, като повече грешки допускаха българските момичета. И това наклони везните в полза на Финландия, като геймовете бяха изравнени на 1:1 след 25:23.
В третата част на полето за България се появи Александра Миланова, за да подпомогне действията в посрещане. Началото отново бе силно за момичетата на Димо Тонев, които поведоха с 8:3. Преднината постепенно нарасна до 23:13. Финландия направи всичко по силите си, за да се върне в гейма, което принуди Димо Тонев да вземе двата си тайм-аута, но в крайна сметка обрат нямаше и България поведе с 2:1 след 25:20. След първоначално 4:1 за България и четвъртата част се завърза, но българските момичета показаха характер, но това не бе достатъчно и Финландия вкара мача в тайбрек след 25:23. В решителния пети гейм младите български "лъвици" демонстрираха силите си и спечелиха с 15:8, а с това и мача с 3:2.
Най-полезна за българския тим бе Моника Кръстева с 19 точки (1 блок, 42% ефективност в атака и 23% перфектно посрещане), а влязлата като резерва Александра Миланова добави още 17 точки (4 аса, 52% ефективност в атака и 9% перфектно посрещане) за победата.
За финландките Роня Хейкиниеми и Суви Коконен завършиха с по 10 точки.
ФИНЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (22:25, 25:23, 20:25, 25:23, 8:15)
ФИНЛАНДИЯ: Веда Мансикавиита 4, Ида Мурто 6, Роня Хейкиниеми 10, Суви Коконен 10, Венеса Луконен 7, Роса Бярегард-Мадсен 3 - Ина Ниемела-либеро (Вера Хемелейнен 7, Хика Хуянен 2)
Старши-треньор: Тапио Кангасниеми
БЪЛГАРИЯ: Полина Нейкова 6, Катрин Димитрова 12, Ани Боздева 8, Моника Кръстева 19, Радостина Маринова 10, Деница Димитрова 8 - Златена Салабашева-либеро (Александра Малинова 17, Наина Иванова 1, Гергана Георгиев, Велина Минкова-либеро)
Старши-треньор: Димо Тонев.