Франция наказа "лалетата" в Амстердам

Домакинът на Евро 2016 Франция победи с 3:2 Холандия в контрола, играна в Амстердам. Двата тима си размениха по едно полувреме, но в крайна сметка логиката възтържествува и с късен гол на Матюиди "петлите" си тръгнаха с победата. По време на мача беше отдадена почит на загиналите в терористичния акт в Брюксел и на холандската легенда Йохан Кройф, който загуби битката с рака.

Гостите започнаха изключително активно и поеха контрола над събитията на терена още с първата минута. Първото попадение за "петлите" не закъсня. То падна още в петата минута, след като Антоан Гризман се разписа от пряк свободен удар.

Полученото попадение активизира домакините и в 11-ата минута те имаха добра възможност да върнат гола чрез Уесли Снайдер, който изпълни свободен удар, но топката срещна стената. В 13-ата минута Оливие Жиру вкара втори гол, след като засече с глава в мрежата центриране от корнер на Матюиди.

Голът развали малко настроението на публиката, която в 14-ата минута почете паметта на легендата Йохан Кройф.
До края на полувремето Франция остана по-активният отбор на терена. На почивката треньорът на Холандия Дани Блинд извърши някой промени, които дадоха резултат още в самото начало на второто полувреме, когато Де Йонг успя да намали, като насочи с тяло топката в мрежата след центриране в наказателното поле.
Холандия продължи активно да търси изравнително попадение и го постигна чрез Афелай в 86-ата минута, който стреля ниско след центриране по земя след ъглов удар. Радостта на холандците трая точно една минута. Блез Матюиди се разходи през холандската отбрана, взаимодейства с Марсиал, който го намери пред вратата и от близка дистанция отново изведе "петлите" напред в резултата, който се оказа и краен. Капитанът на "лалетата" Уесли Снайдер напусна контузен терена и остави тима си само с един футболист над 30 години на терена.
Следващата проверка на "петлите" е на 29 март срещу Русия.

Холандия - Франция 2:3

0:1 - Гризман (5)
0:2 - Жиру (13)
1:2 - Де Йонг (47)
2:2 - Афелай (86)
2:3 - Матюиди (87)