Силен Цецо Соколов с 18 точки, Халкбанк изпусна Лубе в първия Плейоф 6 на ШЛ (СНИМКИ)

Волейболният национал Цветан Соколов и неговият турски отбор Халкбанк (Анкара) изпуснаха уникална възможност в първия си мач от Плейофи 6 на Шампионската лига. Вицешампионите на Турция поведоха с 2:0 като гости на италианския гранд Кучине Лубе (Чивитанова), но допуснаха пълен обрат и отстъпиха с 2:3 (25:21, 25:21, 17:25, 18:25, 11:15) в среща, играна късно снощи пред над 3500 зрители в зала "Еуросуоле Форум".

Реваншът между двата тима е в сряда (23 март) от 17,30 часа българско време в Анкара. Все пак Соколов и компания запазиха реални шансове за класиране за финалната четворка на най-силния европейски клубен турнир. За целта момчетата на италианския треньор Лоренцо Бернарди трябва да спечелят с 3:0 или 3:1, а при успех с 3:2, ще се играе т.нар. "златен" гейм. Волейболистите на Лубе пък ги удовотворява победа с какъвто и да е резултат.

Гостите от Халкбанк започнаха по-добре в първия гейм и постепенно поведоха с 10:7 и 13:9 след силни изяви на Цецо Соколов. Домакините от Лубе намалиха до 14:13 благодарение на Иван Милкович, но това не бе достатъчно. Турският тим поддържаше добра разлика с играта на френския център Кевин Льо Ру и Соколов и в крайна сме взе гейма с 25:21 след грешка в атака на Милкович. Халкбанк дръпнаха и във втората част с 12:8 след серии от мощни сервиси на Льо Ру и бившия разпределител на Лубе Драган Травица. Въпреки смените, които предприе Джанлоренцо Бленджини, турците задържаха преднината си чрез Цецо Соколов и поведоха с 2:0 след ново 25:21.

Ситуацията напълно се промени в третия гейм. Волейболистите на Лубе направиха разлика от 5 точки до първото техническо прекъсване - 8:3. Влизането в края на втората част на опитния американски ветеран Уилям Приди повлия и разликата продължи да расте до 15:9 и 19:13. На ниво се представяше и Османи Хуанторена и така закономерно се стигна до убедителното 25:17 и 1:2. Италианският отбор продължи да диктува темпото на играта и в четвъртата част благодарение на Приди, който бе подкрепен и сръбските центрове Марко Подрасчанин и Драган Станкович. Така логично Лубе спечели гейма с 25:18 и вкара мача в тайбрек. Началото на петия решителен гейм бе равностойно, след което Халкбанк допусна няколко грешки чрез Михал Кубяк и Дик Коой, което позволи на домакините да го спечелят с 15:11, а с това и мача с 3:2.

Цецо Соколов изигра поредния си силен мач за Халкбанк и стана най-резултатен с 18 точки (4 блока и 40% ефективност в атака). Полският национал Михал Кубяк (2 аса, 46% ефективност в атака и 28% перфектно посрещане) и европейският шампион с Франция Кевин Льо (3 блока, 2 аса и 60% ефективност в атака) завършиха съответно с 13 и 11 точки, но и това не бе достатъчно за успеха. За тима на Лубе кубинецът с италиански паспорт Османи Хуанторена заби 19 точки (1 блок, 3 аса, 54% ефективност в атака и 29% перфектно посрещане) за победата. Сръбският диагонал Иван Милкович (1 ас и 50% ефективност в атака) и влезлият като резерва опитен американски ветеран Уилям Приди (2 блока, 1 ас, 59% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане) пък добавиха по 13 точки за успеха.

КУЧИНЕ ЛУБЕ (ЧИВИТАНОВА, ИТАЛИЯ) - ХАЛКБАНК (АНКАРА, ТУРЦИЯ) 3:2 (21:25, 21:25, 25:17, 25:18, 15:11)
ЛУБЕ: Мика Кристенсън 3, Иван Милкович 13, Османи Хуанторена 19, Клемен Чебул 5, Марко Подрасчанин 9, Драган Станкович 11 - Женя Гребенников-либеро (Симоне Пароди, Уилям Приди 13)
Старши-треньор: Джанлоренцо Бленджини
ХАЛКБАНК: Драган Травица 3, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 18, Михал Кубяк 13, Дик Коой 8, Кевин Льо Ру 11, Емре Батур 7 - Хасан Йешълбудак-либеро (Бурутай Субашъ 3, Улаш Къяк, Кемал Кайхан, Джанер Денгин-либеро)
Старши-треньор: Лоренцо Бернарди.