Португалски триумф в мразовития Питер (видео + галерия)

Бенфика е третият четвъртфиналист в тазгодишното издание на Шампионската лига. Португалският гранд елиминира Зенит след драматичен реванш на стадион "Петровский", спечелен от футболистите на Руи Витория с 2:1. Хълк даде аванс на домакините с попадение в 69-ата минута, но в самия край на мача голове на Николас Гайтан и Талиска донесоха голяма радост на феновете на лисабонските "орли".

Двубоят можеше да се окаже съдбоносен за руския футбол. Ако бяха отстранили Бенфика, момчетата на треньора Андре Вилаш-Боаш щяха да осигурят на Русия правото да има шест отбора в евротурнирите.

Задачата на Зенит не изглеждаше невъзможна. В първата среща руският тим допусна загуба с 0:1 в добавеното време, когато Жонас засече с глава в мрежата центриране в наказателното поле. В руския лагер цареше оптимизъм, а в плановете на Вилаш-Боаш влизаше отбелязването на ранен гол.

Съперниците се представят на различни полюси във вътрешните първенства. Зенит стартира трудно годината, като завърши 0:0 срещу Краснодар в последния кръг, а преди това елиминира след продължения Кубан за Купата на Русия. Питерци обаче бяха със самочувствието на отбор, спечелил и трите си домакинства в групите на ШЛ - срещу Лион, Валенсия и Гент.

Бенфика пък дойде окрилен след победата с 1:0 над Спортинг (Лисабон) в голямото дерби на Португалия. Нещо повече - "орлите" са спечелили 15 от последните 16 мача и възродиха надеждите си за титлата.

Португалският наставник на питерци Вилаш-Боаш заложи за първи път като титуляр на Александър Кокорин. Бившият нападател на Динамо (Москва) действа по десния фланг на атаката, отдясно беше Дани, а Хълк играеше зад тарана Артьом Дзюба. Юрий Жирков очаквано бе ляв бек, след като Доменико Кришито получи червен картон в Лисабон. В стартовия състав на Зенит се появи само един от тримата бивши футболисти на Бенфика - Аксел Витсел. Сред резервите бе оставен централният бранител Есекиел Гарай. Аржентинският национал не е напълно възстановен от контузията си и мястото му зае Нето, а Хави Гарсия беше наказан.

Важни отсъстващи имаше и в състава на гостите, най-вече в дефанзивен план. Лошата новина за треньора Руи Витория бяха многото контузени и наказани футболисти. Извън групата останаха Жардел, Андре Алмейда, Лисандро Лопеш и капитанът Луизао. Заради контузия двубоя пропусна и вратарят Жулио Сезар. Той беше заменен от Едерсон, за когото това бе дебют в турнира. Николас Гайтан и Ренато Санчес бяха ключовите фигури за "орлите" в средата на терена, а в предни позиции си партнираха Костас Митроглу и Жонас.

Срещата започна много динамично, а пърата интересна ситуация беше пред вратата на Юрий Лодигин, който изби в корнер опасен удар от фаул на Жонас. Домакините отговориха с пропуск на Дзюба. Руският национал се пребори със Самарис и влезе в наказателното поле, но шутира покрай гредата. В следващите минути футболистите на Зенит се стремяха да наложат високо темпо и пресираха дълбоко в половината на Бенфика, но гостите умело успяваха да изнесат топката.

В средата на полувремето португалците направиха много хубава комбинация и Митроглу се озова на добра позиция, но ударът му беше блокиран. Топката остана във владение на "орлите" и Ренато Санчес отправи плътен изстрел, който мина съвсем близо до целта. В ответната атака домакините на няколко пъти си подадоха с глава, но не стигнаха до удар.

В 27-ата минута Жирков беше намерен на скорост, но бранител в червено му попречи да центрира. Малко след това се стигна до разбъркване в наказателното поле на Бенфика, но топката беше изчистена. Хълк имаше шанс да открие резултата в 37-ата минута, ала мощният му шут рикошира в стената и излезе в корнер. В края на полувремето натискът на Зенит се засили, без обаче да доведе до чисти положения пред вратата на Едерсон.

След почивката домакините продължиха да държат инициативата, а Бенфика се прибра по близо до наказателното си поле. Португалците не оставяха никакви пространства за Дани и това затрудняваше офанзивните действия на питерци. Напълно неутрализиран беше и Кокорин, който логично отстъпи мястото си на Олег Шатов.

Друга резерва - Игор Смолников, пропусна чудесна възможност да изведе Зенит напред в резултата в 60-ата минута. Десният бек се озова непокрит на няколко метра от вратата след прострелно центриране, но прати топката в ръцете на Едерсон. Секунди по-късно Шатов по перфектен начин намери Дзюба, но той стреля над вратата и пропиля най-доброто положение до момента. Последва бърза контра на гостите и Жонас излезе сам срещу Лодигин, но не успя да го преодолее.

В 69-ата минута усилията на руския тим бяха възнаградени. Жирков овладя дълъг диагонален пас и се пребори със Семедо, който остана да лежи на тревата. Реферът Виктор Касай не спря играта и левият бранител на Зенит стигна до аутлинията, след което което центрира перфектно към Хълк и той с глава опъна мрежата. Радостта на домакините можеше да угасне много бързо, но Лодигин със сетни сили изби изстрел с глава на Лидельоф.

Малко по-късно гостите претендираха, че Нето е фаулирал откъсващия се сам срещу вратаря Едуардо Салвио, но повторенията показаха, че контакт между двамата няма. В 80-ата минута Дзюба като на шега мина между няколко защитници в стил "Меси", но не можа да отправи точен удар.

По всичко личеше, че мачът отива към продължения, но в 85-ата минута Бенфика изравни и стадионът замлъкна. Силен удар на Раул Хименес затрудни максимално Лодигин, който изби в напречната греда, но топката стана лесна за притичалия Нико Гайтан и той я насочи във вратата - 1:1. Сега вече Зенит се нуждаеше от два безответни гола, за да продължи, а времето бе твърде малко. Пропуск на Дзюба и далечен удар на Хълк, преминал над гредата, беше всичко, което направиха питерци до края на мача. В дадените от рефера 5 допълнителни минути Бенфика не допусна сериозни грешки, а буквално в последните секунди Талиска се възползва от разколебаването на домакините и простреля Лодигин за 1:2.

Това бе едва втора победа за Бенфика в Русия от 8 мача, а Зенит за първи път загуби от португалски съперник у дома, след като до момента имаше актив от 5 успеха и две равенства.

ЗЕНИТ - БЕНФИКА 1:2 (0:0)