Рома на Спалети лети, взе скалпа и на Фиорентина

Рома разгроми с 4:1 Фиорентина в дербито на "Олимпико", което даде началото на 28-ия кръг в Серия А. С успеха "вълците" заеха еднолично третото място с 56 точки, като оставиха днешния си съперник на четвъртата позиция с 3 по-малко.

Резултатът на "Олимпико" беше открит от Стефан Ел Шаарауи в 22-ата минута. Четири минути по-късно и Мохамед Салах записа името си сред голмайсторите след щастлив рикошет. Осем минути преди края на първите 45 минути Диего Пероти направи резултата класически след асистенция на Фараона. В края на полувремето Фиорентина върна едно попадение чрез Иличич от дузпа. Надеждите на гостите за обрат бяха попарени в 57-ата минута от Мохамед Салах, който с втория си гол в мача направи резултата 4:1. В последната минута на редовното време удар на капитана на Рома Франческо Тоти от фаул срещна гредата.

Първата опасност беше пред вратата на Рома, след като при едно центриране в наказателното поле трима играчи във виолетово се оказаха срещу Шчесни, който отрази топката, а впоследствие беше маркирана и засада. Римляните реагираха и установиха териториален превес, като много активен отпред беше Мохамед Салах. Така дойде 22-ата минута, когато Миралем Пянич с прецизен пас изведе Салах зад защитата на Фиорентина.

Египтянинът веднага намери Стефан Ел Шаарауи и от близка дистанция Фараоана се разписа за 1:0. При попадението остана сериозно съмнение за засада на Салах, но такава не беше маркирана. Само четири минути по-късно и самият Салах се разписа с удар от границата на наказателното поле. Топката срещна тялото на Давиде Астори и заблуди румънският страж Чиприан Тетерушану. Минута по-късно напречната греда спаси Фиорентина от трето попадение. "Виолетовите" постепенно излязоха от вцепенението и организираха опасна атака в 30-ата минута, завършена акробатично от Никола Калинич, но топката не намери вратата.

Всичко за Фиорентина в този мач на практика свърши в 37-ата минута, когато след поредната атака като по учебник на Рома резултатът стана класически. Стефан Ел Шаарауи овладя топката около центъра, навлезе мощно в половината на "виолетовите" и намери Диего Пероти, който без калебание направи 3:0. Гостите успяха да върнат едно попадение в самия край на първото полувреме. Кристиан Тейо беше повален в наказателното поле и реферът отсъди дузпа, която беше реализирана от Йосип Иличич. Надеждите на Фиорентина за обрат бяха попарени в 57-ата минута от Мохамед Салах, който с втория си гол в мача направи резултата 4:1.

Това сломи съвсем играчите на Пауло Соуза, които така и не успяваха да организират смислени атаки. В същото време отбраната на Рома се справяше с лекота. Четвърт час преди края трибуните на "Олимпико" избухнаха в овации, но не заради нов гол във вратата на Фиорентина. Героят за Рома Стефан Ел Шаарауи излезе, а на негово място влезе легендарният капитан на "вълците" Франческо Тоти. 39-годишният ветеран можеше да се разпише в последната минута на редовното време, когато топката "облиза" гредата след негово изпълнение на пряк свободен удар.

Така срещата завърши при резултат 4:1 за Рома и "вълците" погледнаха сериозно и към второто място в класирането след седмата си поредна победа под ръководството на Лучано Спалети.