Шахтьор изнесе футболна лекция на Шалке (видео)

Шахтьор (Донецк) постигна впечатляваща победа с 3:0 като гост на Шалке 04 и се класира за 1/8-финалите на Лига Европа. Украинският тим показа здрава защита и беше максимално ефективен в предни позиции, като наказа грубите грешки на домакините. Головете за "миньорите" отбелязаха Марлос, Факундо Ферейра и Виктор Коваленко.

Нулевото равенство в първия мач не фаворизираше нито един от двата тима. Домакините обаче се постараха да наложат високо темпо още от началните минути на реванша и бяха близо до откриване на резултата след удар от фаул на Йоханес Гайс. Халфът на "кралскосините" насочи технично топката под гредата, но Андрий Пятов се разтегна и изби. Льорой Сане беше най-активният футболист на Шалке до почивката, но постепенно инициативата премина на страната на гостите и те успяха да поведат в 27-ата минута. Виктор Коваленко и Факундо Ферейра организираха скоростна атака по фланга, а Марлос елегантно отклони топката с пета и направи безпомощен стража на германците Ралф Феерман.
Шалке можеше да изравни в 35-ата минута, но Пятов спаси удара на Жоел Матип. До почивката неточни изстрели към вратата на Шахтьор отправиха Гайс и Сане.

През второто полувреме в игра за тима от Гелзенкирхен се появи още един нападател в лицето на Франко ди Санто, който замени Леон Горетцка. Денис Аого пък замени Сеад Коласинац в защитата. Шалке атакуваше, но в повечто случи играчите на Андре Брайтенрайтер стреляха прибързано или пък бъркаха при последния пас. В 63-ата минута груба грешка на Матип позволи на Тайсон да му отнеме топката пред наказателното поле. Последва светкавичен пас към Тайсон и гол на Факундо Ферейра, който на практика уби интригата.
При 0:2 Шалке се предаде. Защитата на германците действаше все по-разконцентрирано и не след дълго получи и трети гол. Негов автор стана Виктор Коваленко в 77-ата минута след пас на Тайсон. До края на двубоя "кралскосините" се опитаха да вкарат поне почетно попадение, но Сидни Сам пропусна добра възможност.

ШАЛКЕ 04 - ШАХТЬОР (ДОНЕЦК) 0:3 (0:1)
0:1 Марлос (27)
0:2 Ф. Ферейра (63)
0:3 Коваленко (77)

* Шахтьор се класира за 1/8-финалите с общ резултат 3:0