С късен гол Бенфика попари Зенит на "Луш" (видео + галерия)

С гол на Жонас в 91-ата минута португалският  Бенфика победи Зенит Санкт Петербург с 1:0 в Лисабон и направи сериозна крачка към 1/4-финалите на Шампионската лига. Двата тима изиграха равностоен двубой на "Луш", но решително за победата на домакините се оказа изгонването на играч на Зенит в края и те се възползваха отлично от предоставената възможност и взеха аванс преди реванша на 9 март в Русия.

ГАЛЕРИЯ

Двубоят започна с натиск на гостите, като в началните минути пред Хълк се откри добра възможност, но бразилския нападател не успя да се възползва. Постепенно Бенфика изравни играта и започна да задържа повече топката, докато гостите започнаха да разчитат повече на контрадействия. В 11-ата минута отборът на Бенфика получи право да изпълни пряк свободен удар, но ударът на Пици от доста далечна дистанция не затрудни отбраната на Зенит. Последва продължителна обсада на вратата на домакините, като в основата на опасността беше Дани след атака по фланга. Хълк също опита мерника си от фаул, но това не доведе до нищо опасно.

18-ата минута Бенфика беше близо до откриване на резултата, но ударът от границата на наказателното поле на Пици се оказа доста слаб и не успя да изненада Лодигин.
Оборотите спаднаха с напредването на времето и постепенно играта се установи в центъра, като и двата отбора започнаха да се дебнат за грешки. В 28-ата Зенит се пропука и Жонас се озова в добро положение за директен обстрел на вратата, от който се възползва. Топката обаче беше отклонена в ъглов удар след рикошет в тяло на бранител на Зенит. В 32-ата минута Митроглу прати топката в мрежата на гостите, но голът не беше признат поради засада.

Феновете на  Бенфика изтръпнаха в 35-ата минута, когато Хълк отново застана зад топката при изпълнение на пряк свободен удар. Бразилецът стреля силно ниско по тревата, но на топката не достигна точност.В следващата минута и Бенфика имаше своя шанс, но Лодигин успя да пресече подаването в наказателното поле. До края на полувремето не се стигна до интересни ситуации пред двете врати и така двата тима оставиха всичко за решаване за след почивката.

В началото на втората част Бенфика упражни натиск в търсене  на попадение, но отбраната на Зенит действаше грамотно. Ренато Санчес пробва да изненада Лодигин с изстрел отдалеч, но топката прелетя далеч от целта. В 56-ата минута отбраната на гостите се пропука и това даде шанс на Гайтан да стреля, след като получи топката от Митроглу в наказателното поле, но ударът му не намери вратата. В 64-ата минута Хълк се опита да си изпроси дузпа като падна в наказателното поле, но реферът подмина ситуацията.

В 67-ата минута Кришито фаулира Алмейда в близост до наказателното поле на Зенит. Пици центрира в пеналта, но нямаше негов съотборник. В последвалата атака обаче Гайтан се възползва от една отскочила топка и с акробатично изпълнение отправи мощен удар, но топката попадна право във вратаря Лодигин, който я изби. Последваха и пропуски на Жардел и Жонас пред вратата на Зенит. С наближаването на последния съдийски сигнал и играчите на Зенит започнаха да притесняват отбраната на Бенфика, възползвайки се от пробойните в нея.

Ключовият момент в мача настъпи в 89-ата минута, когато Кришито беше изгонен за втори жълт картон. Последва центриране от фаул в наказателното поле, което Жонас засече с глава в мрежата и така донесе победата за тима си. В самия край Лодигин отрази опасен удар на Самарис и така запази шансовете за тима си живи преди реванша в Санкт Петербург.

БЕНФИКА - ЗЕНИТ 1:0
1:0 - Жонас (91)

БЕНФИКА (4-4-2): Ж. Сезар; Нилсон-Линделоф, Жардел, Елизеу; Пици (71-Гонзалес), Алмейда, Самарис, Санчес, Гайтан; Жонас, Митроглу (63-Хименес).

ЗЕНИТ (4-2-3-1): Лодигин; Анюков, Гарай, Ломбертс, Кришито; Х. Гарсия, Витсел; Хълк, Дани (87-Маурисио), Шатов (81-Жирков); Дзюба (74-Кокорин).
Старши треньор: А. Вилаш-Боаш

Ж.К.- Алмейда, Жардел, Пици, Жонас (Б), Витсел, Гарсия (З)