Могъщ! Велик! Непобедим! (видео + галерия)

Световният №1 Новак Джокович показа, че е просто непобедим в момента. Сърбинът спечели рекордна за "Оупън ерата" шеста титла на Australian Open и вече има 11 трофея в турнирите от "Големия шлем". Джокович надигра на финала в Мелбърн поставения под №2 Анди Мъри с 6:1, 7:5, 7:6 (3) и британецът вече има 5 загубени финала на Откритото първенство на Австралия, като 4 от тези поражения са именно срещу Ноле. Двубоят днес бе повторение на миналогодишния финал.

Джокович срази Мъри и грабна шеста титла в Мелбърн

Джокович имаше трудно откриващо подаване в двубоя, в което трябваше да спасява и точка за пробив при 30:40, но сърбинът не допусна ранно изоставане в резултата. Мъри също имаше проблеми в първия си сервис-гейм в двубоя, но за разлика от сърбина, не издържа на напрежението и допусна пробив след двойна грешка. Джокович затвърди пробива с гейм на нула и натрупа солиден аванс в резултата - 3:0. Мъри продължаваше да е колеблив, а Джокович контролираше събитията на корта и не след дълго сърбинът поведе с 5:0. Мъри най-сетне се пребори за гейм, вземайки подаването си на 30 за 1:5, а в след това даде всичко от себе си, за да се задържи по-дълго в първия сет, но сърбинът все пак затвори частта със своя сервис - 6:1.

Вторият сет започна по-оптимистично за британеца. Мъри взе откриващото си подаване в тази част, а след това издържа в маратонски трети гейм, в който бе притиснат от съперника си до стената, но отрази няколко точки за пробив, за да поведе с 2:1. Джокович все пак издебна момента и проби за 4:3, но още в слеващия гейм Мъри стигна до брейкпойнт при 30:40 и със страхотен бекхенд, който хвана линията, шотландецът изравни резултата - 4:4. Деветият гейм бе много оспорван и в него пробивът "висеше" на косъм, но все пак Мъри се пребори за подаването си - 5:4. В десетия гейм Мъри беше близо до спечелването на първия сет при 15:30 в подаването на сърбина, но грешки на шотландеца помогнаха на Джокович да изравни резултата при 5:5. Следващият гейм започна отлично за Мъри, който поведе с 40:0, но след това се срина. Джокович спечели невероятно разиграване, завършило с грешка на Мъри, за 40:40, а после взе още две поредни точки и при 6:5 получи възможност да сервира за аванс от 2:0 сета. Джокович изпълни задачата, въпреки че това не стана съвсем лесно. Мъри имаше точка за вкарване на сета в тайбрек при 30:40, но не успя да я реализира, Новак се пребори за гейма и затвори втория сет - 7:5.

Третият сет започна с пробив на Джокович, който при 30:40 в подаването на Мъри направи нечовешко отиграване от изключително трудна позиция и след бекхенда му топката "кацна" върху линията пред погледа на безпомощния шотландец. Пробивът бе затвърден с гейм на нула и вече не се виждаше сила, която би могла да спре Джокович по пътя към поредния трофей. Мъри не се отказа да се бори и дори стигна до точка за пробив в четвъртия гейм, но не успя да пробие и Джокович се доближи с още един гейм до триумфа при 3:1. Мъря успя да обърне резултата до 4:3 в своя полза, но Джокович не допусна по-сериозен ссрив и изравни за 4:4. В крайна сметка, тайбрек трябваше да реши всичко и той бе спечелен безпроблемно от Джокович, като Мъри улесни максимално задачата на сърбина. Тайбрекът започна с двойна грешка на шотландеца, последвана от ас на сърбина. Джокович поведе с 3:0, а при 3:1 Мъри допусна нова двойна грешка. Резултатът стана 6:1, Мъри се пребори за 3:6, но Джокович сложи точка на спора с ас и се поздрави с поредния голям успех в кариерата си.

Триумфът на Джокович днес е с историческа стойност. Сърбинът изравни рекорда за всички времена на Рой Емерсън, който също има 6 титли на сингъл в Мелбърн. С по 4 са Роджър Федерер, Андре Агаси, Кен Розуел и Джак Крауфорд. Никой освен Ноле обаче не е печелил повече от 4 пъти турнира в Откритата ера (от 1968 година насам).

С 11-те си мейджър трофея Джокович се изкачи на пето място в класацията за най-много спечелени титли на сингъл от "Големия шлем" за всички времена, изравнявайки се с Бьорн Борг и Род Лейвър. До момента Джокович делеше шестото място с Бил Тилдън, който има 10 трофея. Пред сърбина са само четирима тенисиста - Рой Емерсън (12), Пийт Сампрас (14), Рафаел Надал (14) и Роджър Федерер (17). В "Оупън ерата" Джокович дели четвъртата позиция с Борг.

Откритото първенство на Австралия е най-успешният турнир за Джокович, който има 57 победи и 6 загуби в Мелбърн в кариерата си. Именно на Australian Open Джокович спечели първата си титла от "Шлема". Той е шампион в Мелбърн през 2008, 2011, 2012, 2013, 2015 и 2016, като има още 3 титли на "Уимбълдън" (2011, 2014, 2015) и 2 на US Open (2011, 2015). Липсва му само трофея на "Ролан Гарос".

28-годишният сърбин, който няма загубен финал в Мелбърн, вече има 22 победи от 31 мача срещу Мъри в съперничеството на двамата тенисисти. Сърбинът е спечелил 11 от последните си 12 срещи с шотландеца.

Джокович има 38 победи и едно-единствено поражение от началото на US Open досега. В този период успя да го победи единствено Федерер - в груповата фаза на Финалния турнир на ATP.

За Джокович това е втора титла за годината и общо 61-а на сингъл. В началото на месеца Ноле разгроми Надал на финала в Доха.

Мъри, от своя страна, записа антирекорд днес. Той е едва вторият тенисист в Откритата ера, загубил 5 финала на един турнир от "Големия шлем". Първият е бившият наставник на Мъри - Иван Лендъл, който има 5 поражения на финали на Откритото първенство на САЩ.

28-годишният Мъри остава с 2 титли от "Големия шлем" и общо 35 на сингъл в кариерата си. Мъри вече има 7 загубени финала в турнирите от "Големия шлем".

Шампионът Джокович си заработи 2000 точки за световната ранглиста (на практика защити точките си от миналата година), а за финалиста Мъри останаха 1200.