Мъри надви Раонич в петсетов маратон и е на финал срещу Джокович

Поставеният под номер 2 Анди Мъри се класира за пети път в кариерата си на финала на Australian Open. 28-годишният шотландец надви в петсетова битка във втория полуфинал №13 в схемата Милош Раонич с 4:6, 7:5, 6:7 (4), 6:4, 6:2. Раонич за първи път в кариерата си игра полуфинал в Мелбърн и не бе далеч от първия си финал в турнирите от "Големия шлем", но не издържа, а при 25-годишния канадец се появиха и физически проблеми, които до голяма степен не му позволиха да бъде равностоен на съперника си в петия сет.

Британецът ще се опита в неделя да спечели за първи път титлата в Мелбърн, но задачата пред него е повече от тежка. За финала вчера се класира световният №1 и 5-кратен шампион Новак Джокович (Сърбия), който надигра в първия полуфинал в четири сета Роджър Федерер (Швейцария).

Мъри записа днес четвърта победа срещу Раонич в седмия мач между двамата. Шотландецът има 9 победи от 30 мача срещу съперника си на финала Джокович, като сърбинът е спечелил 10 от последните им 11 двубоя. Джокович е спечелил и четирите им сблъсъка на Australian Open.

Мачът започна изненадващо - с пробив на нула за Раонич, който изигра перфектен гейм, докато Мъри изглеждаше притеснен и допусна двойна грешка за 0:40. Шотландецът имаше идеален шанс да върне веднага пробива, стигайки до 0:40 в откриващото подаване на канадеца в мача, но Раонич запази спокойствие и се измъкна, печелейки пет поредни точки - 2:0. Последваха минути, в които и двамата печелеха лесно подаванията си, но в седмия гейм, при 4:2 за Раонич, Мъри трябваше да спасява брейкпойнт при 30:40. Шотландецът все пак удържа подаването си и остана в битката за сета при 3:4. Сервирайки за сета при 5:4, Раонич взе гейма на 30, приключваки го с ас след намесата на системата за видеоповторения "Ястребово око".

Мъри имаше брейкпойнт при 30:40 в откриващото подаване на Раонич във втория сет, но канадецът я отрази с хубав сервис, последван от размазващ форхенд, след което се пребори за гейма. В шестия гейм Мъри пак имаше точка за пробив при 30:40, но направи неуспешен минаващ удар и Раонич се спаси, изравнявайки за 3:3. При 5:4 в своя полза и сервис на Раонич, Мъри бе само на две точки от спечелването на втория сет, тъй като се стигна до 40:40, но канадецът изравни за 5:5. Изглеждаше, че сетът върви към тайбрек, но Мъри все пак успя да пробие в последния възможен момент. В 12-ия гейм Мъри първо стигна до сетбол при 30:40 с уинър от форхенд, а при следващото разиграване Раонич заби воле в мрежата - 7:5 за британеца.

В третия сет двамата тенисисти печелеха безпроблемно подаванията си до 4:4, когато Мъри трябваше да се измъква от 0:30. Шотландецът обаче взе следващите 4 точки и излезе напред в резултата при 5:4. При 5:5 имаше критичен момент за Мъри, който трябваше да отразява брейкпойнт. Шотландецът се справи и поведе с 6:5. Третият сет трябваше да бъде решен с тайбрек и в него Раонич показа по-голяма стабилност. Той поведе с 3:1 и 5:2, след което шотландецът намали изоставането си на 4:5 и принуди съперника си да затвори сета с двата си начални удара. Раонич обаче не трепна и стори точно това, доближавайки се на сет от място на финала.

В началото на четвъртия сет при Раонич се появиха проблеми в бедрото, а в седмия гейм Мъри реализира пробив, с който поведе с 4:3. Осмият гейм бе мъчителен за Мъри, който водеше с 40:15, но след това трябваше да спасява брейкпойнт, преди да се пребори за 5:3. Мъри пропусна сетбол в деветия гейм, а при 5:4 трябваше да се измъква от 15:40 на свой сервис. Шотландецът все пак успя да удържи подаването си и изпрати мача в решаващ пети сет.

Петата част започна оптимистично за Мъри, който веднага проби. Британецът затвърди с лекота пробива, а в третия гейм се пребори за още един и вече изглеждаше съвсем близо до победата. Авансът на Мъри набързо стана 4:0 и едва тогава, с много усилия, Раонич успя да се пребори за гейм в този сет, въпреки физическите си проблеми. Силите на канадеца стигнаха още само за гейм и в неделя първите двама в световната ранглиста ще се изправят един срещу друг в спор за ценния трофей.